clovek

MŮJ ÚČET

Navštivte náš on-line prodej krmného hmyzu!

Jak uchovat sarančata v domácích podmínkách

Protože se opakují dotazy, co dělat, aby koupená sarančata vydržela do doby než jsou zkrmena, nabízím několik rad a tipů.

Základní podmínky pro držení sarančat jsou TEPLO, SUCHO A SVĚTLO. Teplota by neměla příliš klesat pod 25°C. Optimální je 28-30°C, ale v noci můžou mít chladněji. Sarančata potřebují suché prostředí. Ve vlhku je rychle napadnou roztoči a plísně a to znamená velké ztráty, často kompletního osazení nádrže. Znamená to nekrmit na př. okurky, jablka a další ovoce s vyšším obsahem vody. V období vegetace jsou velmi vhodné listy pampelišky, ale i různé trávy, jitrocel, listy kukuřice apod. Nezkrmené zelené krmení je nutné odstranit z nádrže (viz. výše) V období kdy jsme odkázaní jen na nabídku obchodů je nejvhodnější pekingské zelí (to ale neplatí vždy, stává se, že i tato zelenina je ošetřena insekticidy) Doporučuji otestovat lístek zakoupeného zelí na malém vzorku sarančat.

Salátům z obchodů je lépe se raději vyhýbat. Jsou často ošetřeny insekticidy proti škůdcům a po salátu rovněž mohou být velké ztráty.

Základní potravou pro sarančata je ale jemné seno. To je opravdu nezbytné, pro maximální životnost a vitalitu sarančat. Ne hrubé, které někdy nabízejí „zverimexy“ pro králiky a morčata. Příkladem vhodného sena pro sarančata je bylinkové seno Almenland, které máme v nabídce a které také dlouhodobě úspěšně používáme v našem chovu. Pro použití v chovu sarančat je to ideální volba.

 

Jako doplněk je vhodné dávat sarančatům také pšeničné otruby. Dají se koupit v sortimentu potravin. Zelené krmení opravdu jen jako doplněk, hlavní složkou potravy jsou seno a pšeničné otruby. Při tomto krmení není problém se škodlivou vlhkostí a sarančata normálně pokračují ve vývoji.

Světlo stačí v nouzi i denní. Ideální je samozřejmě reflektorová žárovka, stačí cca 25W, ale dá se použít i úsporná (kompaktní) zářivka. Žárovka poskytne navíc zdroj tepla. Na noc je možné osvětlení vypnout. Pokud sarančata nemají dostatek světla, tmavnou a často také ve zvýšené míře hynou. Pozor ovšem na přímé sluneční světlo, např. v blízkosti okna. To může způsobit snadno přehřátí nádrže a úhyn sarančat.

Substrát není nutné dávat. Na dno nádrže postačí rozsypat trochu sena, je možné je poprášit i otrubami. Sarančatům musíme poskytnout dostatek úkrytů. Nejvhodnější jsou proložky z vajíček, najdou se v každé domácnosti. Nařežeme je například na poloviny a nastavíme je vedle sebe k jedné stěně nádrže. Ne naležato, ale proložky musí stát. Nemusíme jimi šetřit. Pokud se sarančata nevyhřívají, jsou často v úkrytech, které jim připravíte. Rovněž bez toho nelze dosáhnout úspěchu.

Při dodržení uvedených podmínek nebývá problém s úhynem sarančat a je možné např. 100 kusů uchovat prakticky bez ztrát až do zkrmení. Samozřejmě v závislosti na počtu „strávníků“. Ale není nutné se bát menší zásoby doma a kupovat sarančata v krabičkách na jedno nakrmení. To je potom zbytečně dost drahá záležitost.

Jako nádrž poslouží větší faunabox, terárium apod. Vzhledem k tomu, že sarančata potřebují dobré větrání, nejsou příliš vhodná např. akvária. Naprosto ideální je nádrž, kde je kostra potažena hliníkovým muším pletivem a osazena žárovkou. Nemusí být velká a dá se celkem bez problémů vyrobit. V takové nádrži by sarančata mohla projít celým životním cyklem bez úhynu.

Objednávka sena ZDE

Eshop pro sarančata ZDE

Bylinkové seno z přírodního parku Almenland

Přeji hodně úspěchů v chovu.  

Robert Schlesinger, admin Terraristik.cz

Kožní paraziti

 

Klíšťata

popis

Klíšťata se vyskytují u volně žijících zvířat,  nebo zvířat chovaných venku ve výběhu. Poškozují  hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.

Léčba

    Klíšťata by se neměly mačkat, vytlačovat nebo zlikvidovat olejem, protože by jinak mohly do rány přenést sliny obsahující patogeny nebo také gastrointestinální obsah. Nejlépe je odstraňte pomocí kleštiček na klíšťata. Ty se vtlačí mezi kůží a klíště a postupně zvyšují tlak, dokud se klíště konečně nepustí.

    Ošetření ran: 1. Dezinfikujte sprejem Octenisept® (je možné použít i jiný bezpečný desinfekční přípravek) 2. Ochrana rány s použitím gelu Octenisept®. Tím se na zraněném místě vytvoří  jemný ochranný film, který ho chrání před bakteriemi.

Pijavice

popis

Obzvláště postižení jsou plazi milující vodu z venkovních prostor. Poškozují  hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.

Léčba

    Vložte zamořené zvíře do slané lázně (16 gramů soli na litr vody) nebo posypte sůl přímo na pijavici – po určité době se uvolní a spadne.

Larvy létajícího hmyzu

popis

Některé druhy mouchy, jako například Sarcophaga, modrá masařka (Calliphora) nebo Lucilia, nakladou vajíčka především do kožních ran, poraněných krunýřů,  vzácně i na kůži nebo do nozder plazů. Červi mohou způsobit těžké, často fatální poruchy tkáně a také přenášet různé infekční nemoci. Dotčené jsou divoká zvířata a zvířata z venkovních chovů. Některé druhy střečků upřednostňují kladení vajíček pod kůži, nebo do nozder plazů. Postižené plazy potom žerou jejich larvy zevnitř.

první pomoc

  1. Červi jsou co nejdříve pečlivě odstraněni pinzetou.
  2. Opakované oplachy vodou a roztokem okteniseptu nutí hlouběji usazené červy, aby se dostaly na povrch, kde je lze snadněji odstranit. Roztok peroxidu vodíku (3%) lze použít i v případě zamoření terária.
  3. Ochrana poraněných míst pomocí gelu Octenisept®. Tím se vytvoří jemný ochranný film, který zranění chrání před bakteriemi.

terapie

    Čím hlouběji pronikli červi, tím těžší je jejich odstranění. Kromě toho mohou mrtví, ale neodstranění červi způsobit vážné septické infekce. Proto by měla být vyhledána pomoc veterinárního lékaře, specialisty na plazy. Bohužel i přes veterinární pomoc není vždy možné odstranit všechny červy. Silně zamořené zvířata by měly být v případě potřeby „uspány“ (euthanasie), aby se zabránilo zbytečnému utrpení.

prevence

    Aby se zabránilo infekci krunýře, volně chované želvy se zraněním nebo průjmovými chorobami by měly být dočasně přemístěny do terária. To pokryjeme gázou.

Roztoči

popis

Roztoči jsou rozpoznatelní jako načervenalé, světlé, šedé, nebo tmavé pohyblivé tečky na kůži. Zvláště jsou postiženy ještěrky a hadi. V případě ještěrek jsou nejčastěji postiženy koutky tlamičky, ušní bubínek, krk, klouby a kloaka. U hadů mohou být postiženy všechny části těla, přičemž roztoči se přednostně skrývají pod šupinami. Roztoči jsou hlavním problémem při chovu hadů.

příznaky

    Zvíře se škrábe o předměty

    Nápadně dlouho se zdržuje ve vodě

    Neklid

    Případně: ztráta aktivity, únava, odmítání potravy

komplikace

    Roztoči oslabují tělo tím, že sají krev. Možné následky: anémie

    Vpichy od parazitů se plazi mohou nakazit, hrozí zánět kůže, různé bakteriální infekce, abscesy, v nejhorším případě sepse a septický šok. Často bývají problémy se svlekem. Roztoči mohou přenášet různé infekce.

Faktory pro množení parazitů

    Vlhké a teplé podmínky. Optimální prostředí pro  roztoče:  vlhkost 80-90%  a teploty mezi 25 a 30 ° C. Jsou nesmírně aktivní a vyhýbají  se jasnému světlu a UV záření.  Malá terária, nebo terária s větším počtem plazů.  Suboptimální hygiena.

terapie

    Proti cizopasníkům jsou k dispozici aerosoly (spreje) V CZ je velmi vhodný a účinný přípravek Arpalit.

Přímá aplikace spreje na plazy není vhodná a proto by měla být používána pouze v obzvláště akutních případech. Vhodné je aplikovat přípravek na kousek hadříku a potírat postiženého plaza. Pozor na oči a sliznice.

  1. volbou je sprej Frontline® (aktivní složka: fipronil). Pozor: Nebezpečí otravy při nesprávném použití! Nesmí se dostat do styku se sliznicemi a nesmí se dostat do pitné vody! Nebezpečí otravy existuje zejména tehdy, když čerstvě ošetřená zvířata vlezou do vody a pak vodu z misky pijí. Opatrnost je nutná také u chameleonů – zde už byly případy smrti! Třetí volbou jsou pásy proti roztočům. Pozor: Nebezpečí otravy při nesprávném použití! Umístění v blízkosti pití nebo koupání je zejména nebezpečné, protože účinná složka ve vodě se může hromadit na úroveň toxické koncentrace.

Desinfekce terária

 Substrát je odstraněn z terária a zlikvidován. Všechny ostatní prvky a zařízení jsou opláchnuty vodou nad 60 ° C. Poté je celý vnitřní povrch terária ošetřen antiparazitárním  sprejem. Po aplikaci terárium vyvětráme, dáme nový substrát a vrátíme zařízení a prvky terária. Po několika dnech se kontroluje úspěšnost léčby – jestli nezůstávají žádní živí roztoči. Léčba se může v případě potřeby opakovat. Mnoho chovatelů používá kompaktní ruční parní čistič, pro přirozenou dezinfekci terária. Zařízení generuje horkou páru o teplotě 150 ° C – ale pouze přímo v trysce. Nevýhoda: K roztočům žijícím ve štěrbinách a výklencích se horká pára vždy nedostane. Prevence proti agresivním roztočům:  Snížení vlhkosti vzduchu nebo lepší ventilace. Velmi důležitá je konzistentní hygiena chovu!

Reptiliendoktor

překlad a poznámky Terraristik.cz

Bylinkové seno z přírodního parku Almenland

Pro chovatele jsme připravili ve spolupráci s rodinou Reisinger z rakouského přírodního parku ALMENLAND ve Štýrsku nabídku velmi jemného bylinkového sena. Seno je vyráběno tradiční technologií sedláků. Louky, na kterých rostou traviny a poskytují seno Almenland, se vyznačují jedinečnou biodiverzitou. Nejen mladá, svěží tráva, ale i aromatické bylinky, jako je šalvěj, kontryhel a popenec, jsou důležitou složkou a dávají senu nezaměnitelné aroma.

Základem této biologické rozmanitosti je tradiční hospodářství s přirozeným hnojením. Seno Almenland pochází ze zvláštního regionu Štýrska, který se vyznačuje intaktní přírodou. V nadmořské výšce 800 až 1 200 metrů, nesčetné množství alpských bylin dává tomuto senu svou nezaměnitelnou chuť a vůni. Díky přírodnímu hnojení tu rostou četné voňavé byliny, které se nevyskytují ve velkovýrobě.


Louky jsou hnojeny ovčím hnojem a nepoužívají se žádné chemické postřiky. Seno je vhodné jak pro hlodavce, tak především pro svoji výjimečnou jemnost také například pro chov sarančat (v našem chovu je dlouhodobě vyzkoušeno), v teraristice můžete seno nabídnout například suchozemským želvám. Jedná se o seno mimořádné kvality a navíc krásně voní.    

Co o něm říká výrobce:

Recept pro vynikající kvalitu sena Almenland spočívá v přirozeném hnojení ovčím hnojem,  v šetrné sklizni a sušení. Louky, na kterých rostou traviny a poskytují seno Almenland, se vyznačují jedinečnou biodiverzitou. Nejen tráva, ale i aromatické bylinky, jako je šalvěj, kontryhel  a popenec, jsou důležitou složkou a dávají senu nezaměnitelné  aroma. Základem této biologické rozmanitosti je tradiční hospodářství  s přirozeným hnojením. 

Zvláštní pozornost věnujeme profesionální a šetrné sklizni.

Optimální  doba sečení  za příznivých povětrnostních podmínek zaručuje optimální uchování obsažených živin. Stroje se používají šetrně a  zařízení na sušení sena s odvlhčovačem zaručuje dobrou trvanlivost.

Aby se zachovala zvláštní vůně a přirozená barva alpských bylin, bylo bylinkové seno baleno ručně. ( balení 1kg = objem cca 62 L) Seno dovážíme od výrobce  vlastním dopravním prostředkem. Tím je vyloučeno možné poškození a nesprávná manipulace při kamionové přepravě a zachování všech vlastností bylinkového sena Almenland.

 

Bylinkové seno

 

Takhle chutná seno ALMENLAND sarančatům v našem chovu ( eshop )

 

NAŠE SENO

Přírodní park Almenland ve Štýrsku je známý svou jedinečnou, nedotčenou přírodou. A přesně tam se vyrábí podle staré tradice ručně naše speciální seno Almenland. S velkou láskou se věnujeme výrobě a péči o seno, protože jsme přesvědčeni, že vaši domácí mazlíčci rádi ochutnají, jak jemná  šťavnatá tráva s bylinkami  bez pesticidů a bez chemického hnojení  roste na našich pastvinách. 

Vaše rodina Reisinger

***************************************

Objednávky na eshopu ZDE

Osobní odběr je po předchozí dohodě možný. Info na office@zoohaus.cz

Žrouti těl přicházejí!

Griechische Landschildkröte

Mají jména, jako z nějakého hororu: Sarkophaga, Calliphora, Lucilia. A to,  co dělají svým obětem,  může být sotva děsivější.

Sarkophaga, Calliphora a Lucilia kladou vajíčka do těl živých  hostitelů – a oběti jsou plazi.

Přitahuje je aroma mrkve a hnoje.

Zvláště ohroženi  jsou plazi se zraněním, otevřenými ránami, nebo s průjmem.

Vajíčka jsou často nakladena přímo v poranění nebo v okolí  kloaky.

Po krátké době se vajíčka vylíhnou. Malé bělavé larvy se zpočátku živí mrtvým masem v oblasti rány.

Když je tato fáze ukončena, začnou žrát  samotné hostitelské zvíře.

Nejčastěji se jedná o plazy, kteří jsou chováni ve venkovních výbězích a teráriích.

Napadení  larvami létajícího hmyzu  je poměrně obtížné léčit, zvláště pokud červi pronikli hlouběji do tkáně.

Prevence při  zraněních  a průjmech

    Plazi s průjmovými chorobami jsou obzvláště ohroženi, pokud je jejich kloaka delší  dobu znečištěna  stolicí.

    Větší rány by měly být ošetřeny rychle a především pokryty vhodným obvazem nebo gázou.

    Pokud není dostatečné ošetření možné, postižené zvíře by mělo být dočasně umístěno v teráriu, které neumožní kontakt s létajícím hmyzem.

Informace o léčbě zamoření létajícím hmyzem lze nalézt zde: Kožní paraziti

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

Tipy od profesionála: UV záření

Baby-Krokodil im Rotlicht

UV záření pomáhá tvorbě kostí – to je dobře známé. Ale je toho mnohem víc.

 

    UV záření podporuje produkci vitaminu D3 a tím i tvorbu kostí.

    Stimulací „aktivního hormonu“ norepinefrinu zlepšuje náladu, aktivitu a ostražitost.

    Podporuje metabolismus pokožky a zvyšuje její odolnost.

    Má baktericidní vlastnosti, zejména proti virům a houbám.

    Mnoho nočních zvířat tráví den ve stínu a využívá tak nižší UV záření.

    Také oni potřebují UVB nebo UVA záření, v závislosti na druhu a oblasti rozšíření!

    UV zdroje by měly být pravidelně vyměňovány. Vzhledem k tomu, že se zvyšující se provozní dobou se jejich podíl UVB záření kontinuálně snižuje.

    Bez včasné výměny ohrožují vaše plazy rachitidy nebo osteomalacie!

    UV zářivky a kompaktní žárovky by měly být vyměněny po cca 6 měsících.

    HQI UV lampy by měly být nahrazeny novými nejpozději do 12 měsíců.

    Běžné okenní sklo nebo sklo terária je nepropustné pro krátkovlné UV záření. Proto  zdroj UV obvykle umísťujeme nad větrací mřížkou.

    Kovová ventilační mřížka snižuje UV záření „pouze“ o 30-35%.

    Vzdálenost mezi svítidly má značný vliv na intenzitu UV záření.

    Čím menší je vzdálenost, tím více převažuje agresivní krátkovlný rozsah (UVB nebo UVC). Poté hrozí poškození spojivek a rohovky.

    Čím je vzdálenost zdroje větší, tím více převažuje mírný rozsah dlouhého vlnového záření (UVA). Je-li vzdálenost příliš velká, svítidlo ztratí svůj účinek.

    Emise UV žárovek je zpočátku nejintenzivnější. Nově zakoupené reflektory by proto měly být zpočátku provozovány ve větší vzdálenosti. Po několika týdnech provozu mohou být namontovány v normální vzdálenosti.

    Radiální záření UV žárovky by mělo být dostatečně velké, aby ozářilo celé zvíře. Pouze tehdy je možná účinná syntéza vitaminu D3.

    Nízko zavěšené žárovky, které ozařují pouze část oblasti, rovněž zvyšují riziko selektivních popálenin způsobených krátkovlnným UV zářením.

 

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

 

Něco není v pořádku – chyby v chovu

 

Chamäleon schläft

Vaše zvíře nejí, je neustále pod tepelnou žárovkou, není příliš aktivní.

Cítíte, že je něco špatně, ale nenacházíte konkrétní důkazy o určité nemoci.

Je to případ pro veterináře? Možná – ale za kritický pohled stojí  podmínky chovu, protože více než 90% všech poruch a chorob v chovech plazů je způsobeno obecnými posturálními vadami.

 

Časté posturální vady

    Příliš nízké teploty, chybějící výhřevná žárovka

    Špatná (nevhodná) potrava

    Dehydratace v důsledku příliš suchého prostředí terária

    Příliš slabé osvětlení

    Nevhodná UV žárovka nebo nedostatek vitaminu D

    Nedostatečná zásoba vitamínů a minerálů.

    Příliš vlhké prostředí v teráriu

    Chybějící klimatické zóny

    Příliš vysoké teploty, bez nočního poklesu

Podrobné informace najdete v sekci: Terárium vhodné pro druhy, které představují doporučení.

 

Mensch hält Leguan

 

Příliš nízké teploty

Zdraví, vitalita a pohoda plazů je především zaručena teplotními podmínkami odpovídajícími  druhu. Teprve když je dosaženo určité tělesné teploty – tzv. „provozní teploty“, jejich metabolismus pracuje na optimální úrovni.

Chybějící, příliš slabé nebo příliš časově omezené  zdroje tepla jsou nejčastější příčinou příznaků, jako je odmítání potravy, nedostatek pohybu, nebo letargie.

Dehydratace

Akutní dehydratace je často spojena se ztrátou chuti přijímat potravu, nedostatkem pohybu a častým ukrýváním. Typickými příznaky chronického  nedostatku tekutin jsou:

    Zapadlé oči

    Pokrčená kůže na krku a po stranách těla

    Pokud zatáhnete za záhyb pokožky, vrátí se do původní polohy až po určité době

    Hubnutí

    Tuhé výkaly, zácpa

    Zvýšená potřeba pití

    Odmítání potravy  a letargie

Silné napadení parazity

Změny barvy nebo struktury stolice, nedostatek chuti k jídlu, slabost nebo vyčerpání mohou znamenat napadení parazity. Fekální vyšetření přináší jasno a vyloučí, nebo potvrdí tuto možnost.

 

    Vložte co nejčerstvější výkaly do čistého plastového sáčku.

    Dejte na něj štítek, který uvádí druh plaza a datum sběru.

    V ideálním případě by měl být vzorek dodán laboratoři nebo veterináři do 4 hodin, ale může být také uchováván v chladničce po dobu až 24 hodin. V druhém případě musí být kvůli možnému nebezpečí zoonózy zajištěna přísná hygiena. Proto si důkladně umyjte ruce a zajistěte vzorek fekálie dalším vnějším obalem!

    Alternativně může veterinář také provést výplach střev, aby se získal materiál pro vzorek stolice.

Stres

Chronický stres zatěžuje imunitní systém a vede k charakteristickým změnám v chování, jako je ukrývání, letargie a narušené nutriční chování.

Později se často objevují další poruchy, např. infekční onemocnění, poruchy hojení ran nebo chronické hnisání ran. Mezi běžné příčiny stresu patří:

    Chronický útlak dominantními jedinci

    Územní konflikty způsobené příliš mnoha zvířaty v příliš malých uzavřených prostorách

    U jednotlivých druhů představuje skupinový chov  významnou zátěž

    Nevhodný poměr pohlaví: více samců než samic, několik soupeřících samců nebo samic v malém prostoru

    Nedostatek bezpečných úkrytů

    Nedostatek příležitostí pro regeneraci (zejména příliš slabá tepelná žárovka nebo zdroj tepla)

 

Podrobné informace naleznete v části: Akutní stres, chronický stres.

Chamäleon sehr nah

Zimní a letní odpočinek

Ztráta chuti k jídlu a letargie  mohou být typickými příznaky blížícího se spánku. Plazi  z mírného zeměpisného pásma  vyžadují zimní hibernaci několik měsíců, zatímco někteří obyvatelé pouště nebo stepí vyžadují letní odpočinek.

Podrobné informace naleznete na adrese: Hibernace, zimování různých druhů.

Zimování

Plazi jeví po přezimování příznaky anorexie, letargie. Tato změna chování  může znamenat symptomy posthibernální anorexie, možná i posthibernální sepse. Možné příčiny jsou:

 

    Příliš suché zimování

    Příliš vlhké zimování

    Příliš chladné zimování

    Příliš teplé zimování

    Venkovní hibernace

    Hibernace nemocných zvířat

 

Podrobné informace naleznete na adrese: Hibernace, zimování různých druhů

Hypoglykémie

S pomocí jednoduchého měření lze současně diagnostikovat a léčit hypoglykemii: navlhčit  tlamičku plaza bavlněným tampónem namočeným v cukrové vodě. Poté by se tento problém měl rychle zlepšit.

Akutní nebo chronické onemocnění

Ztráta chuti k jídlu, letargie a nedostatek pohybu mohou samozřejmě být také příznaky nemoci. Pokud jsou navíc k dispozici další symptomy, měl by být co nejdříve konzultován veterinář, specialista na plazy.

 

Reptiliendoktor.com

překlad Zoohaus.cz

 

Nemoci evropských želv

 

Přehled nejběžnějších chyb v chovu  a nemocí u Testudo hermanni, Testudo marginata, Testudo horsfieldii  a Testudo graeca.

Mnoho nemocí se projevuje už  v počátečních fázích určitými  změnami v chování, který dokáže detekovat pozorný pozorovatel – když  ví, co hledat.

    Typické vedlejší účinky onemocnění jsou nízká chuť k jídlu nebo úplné odmítání potravy.

    Mnoho nemocí je spojeno s obecným oslabením. To se projevuje nedostatkem pohybu a úbytkem tělesné kondice. V těžkých případech mohou být nohy tak slabé, že želva táhne krunýř při chůzi  po podlaze.

    Nápadné pohyby nebo změna obvyklých  pohybů mohou být znamením bolesti.

    Nemocné  želvy mají tendenci se ukrývat  nebo zahrabávat.

    Čím později zahájíme léčbu, tím závažnější je průběh onemocnění.

    U akutních infekcí mají želvy také pocit zvýšené potřeby tepla. Takže hledají teplé místo a tam se také zahrabávají. Někdy nechávají horní část krunýře nad zemí, kde je nadále ohříván sluncem (tepelným zdrojem).

    Vždy věnujte pozornost vylučování vašeho zvířete. Zřetelné změny jsou často prvním a nejhlavnějším příznakem onemocnění.

Po podrobnější kontrole můžete zjistit další změny. Ty vám ukazují cestu k určitým onemocněním a jsou proto prvním krokem k úspěšné terapii.

 

Více než 90% všech chorob plazů je způsobeno nevyhovujícími  podmínkami v chovu. To ukazuje na důležitost správné péče o zdraví našich plazů.

Pokud je vaše želva již nemocná, obvykle vám pomůže pouze veterinář. Důležité je také důsledné zlepšení podmínek chovu. Jinak může dojít k opětovnému vypuknutí onemocnění.

Snaha je odměněna jistotou, protože dokonce i mírným zlepšením podmínek v chovu můžeme dosáhnout velkých účinků.

Typické chovatelské chyby:

    Potrava s příliš vysokým obsahem tuku a bílkovin

    Potrava s nevhodným poměrem vápníku a fosforu

    Chov v teráriu – namísto ve venkovním prostoru

    Příliš nízká vlhkost (zejména u mladých zvířat!)

    Absence zimování

Arzt desinfiziert sich die Hände

NEMOCI

časté:

Křivice, dehydratace, dna, infekce močových cest, ledvinových kamenů, onemocnění ledvin, onemocnění jater, střevní paraziti, průjem, zácpa, zadržení snůšky, onemocnění dýchacích cest, nachlazení, kožní paraziti, odmítání potravy, podvýživa, obezita.

Méně časté:

Zánět spojivek, oční onemocnění, ušní absces, stomatitida, papouščí zobák, kardiovaskulární slabost, gastroenteritida, vyhublost, zánět žlučových cest, zánět slinivky břišní, penisu a hemipenisů, nemoci  kloaky,  výhřez konečníku, onemocnění kloubů, poranění pohybového aparátu, poškození kůže a zranění pojivové tkáně, infekce rány, abscesy, bakteriální kožní infekce, kožní mykóza, infekce krunýře, hypoglykemie, diabetes, hypofunkce štítné žlázy, anémie, neoplazie, předávkování  vitamínem  A, předávkování vitamínem D, šok, sepse, popáleniny, přehřátí, otrava, omrzliny, Posthibernální anorexie, Posthibernální  sepse, akutní stres, únavový syndrom.

vzácné:

Polyneuropatie, nedostatek vitaminu C, nedostatek vitaminu E, nedostatek vitaminu B1, chronický stres

Infekční onemocnění:

Herpes virus, URTD, irido virus, roupy, hexamites, škrkavky, tasemnice

reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

Příliš vysoká vlhkost vzduchu – co dělat?

Příliš vysoká vlhkost vzduchu

Nejčastější příčinou nepřirozené vysoké vlhkosti je nedostatečná cirkulace vzduchu.

Výsledná vysoká vlhkost  podporuje šíření bakterií a hub.

Běžné následky: respirační a kožní onemocnění plazů.

Pro dobrou cirkulaci vzduchu potřebujete alespoň dvě větrací plochy, které jsou dostatečně velké a správně umístěné.

Větrací plochy by neměly být zakryty nábytkem. Pokud tomu tak je, je nutné napravit stav odpovídajícími úpravami.

Kromě toho se mohou použít k podpoře větrání malé ventilátory (např. pro počítače).

Test odpařování

V teráriu se oschne postřik vodou po maximálně dvou hodinách. V opačném případě není ventilace optimální a měla by být vylepšena.

Problémy způsobené vysokou vlhkostí

    Podporuje určité bakterie, houby a hnilobné bakterie.

    Dýchací trakt plazů je ohrožen (např. inhalačními spóry plísní).

    Jaterní zátěž způsobená polykáním spór plísní.

    Patogenní houby mohou způsobovat mykózy kůže nebo podpaží plazů.

    Rotující bakterie podporují bakteriální infekce kůže a chronické infekce.

Opatření ke snížení vlhkosti

    Zmenšete plochu substrátu pro ukládání vody, (např. rašelina nebo kokosové vlákno).

    Zlepšení vodní propustnosti půdy pomocí kamení, písku nebo štěrku.

    Instalací tepelné žárovky lze vytvořit suché teplé prostory.

    Poznámka: V každém terénu mokřady nebo deštného pralesa by měly být přítomny suché prostory, aby pokožka obyvatel terária mohla dostatečně oschnout.

    To je nejúčinnější opatření proti mykózám a bakteriálním kožním infekcím. 

Také by vás mohlo zajímat: – Je vaše terárium dobře větrané?

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

Příliš nízká vlhkost vzduchu – co dělat?

Vzduch v našich moderních obývacích prostorech je pro většinu plazů příliš suchý. Mohou pomoci různá opatření.

Opatření ke zvýšení vlhkosti:

    Postřik terária ráno a večer.

    Použití materiálů zadržujících vlhkost (např. rašelina nebo kokosové vlákno)

    Umístěte vodní misky nebo vodní nádrž do terária.

    Pro automatizované zvýšení  vlhkosti jsou ideální ultrafialové nebulizéry (mlhovače). Ty jsou dnes k dispozici za rozumnou cenu v každém e-shopu pro teraristiku.  UV rozprašovače poskytují jemnou a vysoce dekorativní mlhu. Ve velkých teráriích mohou být také použity zavlažovací systémy.

    Pokud by měla být určitá oblast v teráriu udržována vlhká, použijte mokrý box (wet-box).

    To je velmi snadné: vezměte plastovou krabici, prořízněte dostatečně velký otvor a naplňte ji navlhčeným materiálem (např. rašelina, mech, nebo kokosové vlákno). Použitý materiál by neměl být náchylný k růstu plísní a měl by být pravidelně měněn.

    Mnoho plazů, zejména hadů, využívá wet-boxy pro usnadnění svleku a pro snášku vajec.

    Pravidelné koupele mohou dočasně kompenzovat nedostatky napájení.

    Poznámka: V každém suchém a pouštním teráriu by měla být vlhká oblast.

Zdravotní problémy  kvůli nízké vlhkosti:

    Problémy svlékaní staré kůže

    Dehydratace sliznic (zvýšená náchylnost k infekcím dýchacích cest). Suchý vzduch upřednostňují zejména viry!

    Zvýšená tvorba prachu. Deformace dýchacích cest a očí v důsledku kontaminovaného prachu. Také zvýšená citlivost na oční a respirační onemocnění.

    Poškozená kůže umožňuje vstup patogenů.

    Změny v kůži plazů způsobují oslabení infekční obrany. Tato zvýšená náchylnost k vede k onemocnění kůže a sliznic.

    Chronická dehydratace  zvyšuje náchylnost k onemocnění ledvin a poruchám metabolismu.

Také by vás mohlo zajímat: – Příliš vysoká vlhkost – Co dělat?

 

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist