cz cz cz
facebook
clovek

MŮJ ÚČET

VET PRO PLAZY


Na tomto místě přinášíme články a příspěvky odborníků, veterinárních lékařů a herpetologů, k problematice zdraví a nemocí plazů. Spolupracujeme především s Klinikou chorob ptáků, plazů a drobných savců  Veterinární univerzity v Brně, specialisty pro plazy, pod vedením pana profesora Zdeňka Knotka MVDr., CSc., Dipl. ECZM

Registrovaní a přihlášení uživatelé mají možnost posílat dotazy k problematice nemocí plazů a jejich zdravotního stavu. V rámci svých časových možností odborníci na dotazy odpoví. Nelze samozřejmě očekávat stanovení diagnóz, nebo konkrétní medikace a dávky léků. To je možné jen po vyšetření zvířete.

Články

Dotazy a odpovědi

27.4. 02:43

Hello Professor Knotek,
Loki, Köningspython Female 0.1. Nz of 2009. It weighs around 3.5 kg and has a length of over 1.60m.
She had last year a clutch of 7 eggs, 5 unfertilized and 2 where the embryos died early. I've mated them again to see if there are problems again. They began to mate in October.
They paired regularly in November and December.
The first skinning had Loki on 14.01.2017 without problems, skinning was perfect. They then paired again in January and February. On 26.02.17 Loki was the first time on the side. Ovulation was at the end of February.
Mate also on 01.03.17.. 2.was also on 14 April 17 without problems.
Provisional oviposition, would be shed from the 13,04.17 .... that would be day 30, post-ovulation.
Loki lay a lot on the side and on his back, everything looked very good.
On 13.04. But nothing happened. On 18.04. It was the 35 day after the POS, there was nothing. It is very quiet but also no longer on the side or on the back. Then on 23.04. It was now 40 days after the 2nd molt, she looked as if she was hungry. I put her a hamster in the basin, which she also snatched. I have now checked off with the eggs. Your belly is soft, the cloake quite clean, no vaginal discharge, nothing is glued.
She is very calm , I am sad that it did not work again and wonder why. I send pictures with where you can see how it is in the side position. Maybe they have an explanation. I have no.
Greetings to you Mr. Professor Knotek
Heike Krüger

ODPOVĚĎ


Dear Heike,


in such case the ultrasound examination would be recommended.


In some python females, the position on the back or on the side would be pre-requisite for egg laying.
You can gently check the activity, reflexes, heart frequency.


If the result of USG will be suspect, than CT would be the second possible diagnostic method.


For egg laying stimulation - oxytocin can be used, but at first you have to be sure what is "inside" the female.


Best regards, prof. Knotek

Léčba Agama vousata
25.11. 18:26

Vážený pane profesore Knotku, mohu Vas poprosit o radu:
Mám 2 holky a po vyšetření trusu se ukázalo, ze maji kokcidie a roupy. Dnes sem jim dal nakou medicínu na roupy(název už bohužel nevím) a na základě rady vet. chci za 3 dny nasadit lék na kokcidie ESB3 Bio 300mg/g, kde mám 10 g pytlík...Holky maj 440 g a 200g, docetl sem se dávkování cca 20mg/den pro větší a 10 mg/den menší...tak moje otázka zní, když sem léčil roupy, stačí 3 dny na nasazeni léků na kokcidie, aby to holkam neuskodilo? Jak tedy na davkovat takové balení, mate me ten obsah 300 mg/g mám tedy počítat tech 20mg z 300mg? Sem z toho zmatenej..Děkuji. Smola J.

Jaroslav Smola

acress@centrum.cz

ODPOVĚĎ


Pokud jde o roupy, nehrají žádnou významnou roli a jejich přítomnost u agam i leguánů (rovněž u želv) je přirozená. V devadesáti procentech případů roupy vůbec neléčíme, neboť oni neškodí a pokud někdo sám nasadí fenbendazol, může se mu stát, že vyvolá u plazů nechutenství - což je následně problém daleko závažnější.

U kokcidií je situace jiná, v případě, že se jednalo o rod Isospora, potom je vhodné, aby váš veterinář zvolil léčbu toltrazurilem. Pokud by se jednalo o kokcidie rodu Eimeria, je léčba diskutabilní. Sulfonamidy, které jste obdržel, používáme na klinice pro králíky, ale nikoliv pro agamy.

ZK

Schuppenentzündung und Hautveränderungen
10.11. 20:58

Hello Mr. Professor, I have a kingspython female from 2004. Farm breeding. I took it, she was almost starved. Now she is very good, is lively and also eats very well. The only thing she has is infektion on the side, which is always inflamed. Everything began with an inflamed belly-scaly, which is well-healed, but on the side of it breaks a place again and again. She had had a real abscess. This was treated well and was also a while away. The skin opens every few weeks. I disinfect the body, and bathe it in betaisadonna solution. This always helps very well. But after a few weeks the same place is back up. My veterinarian has found nothing conspicuous, so I can only treat her like this. Maybe they have some advice for me.
Thank you very much . Greetings Heike Krüger

Heike Krüger

happyheike67@gmail.com

ODPOVĚĎ


Dear Heike
it can be one of the following different diseases:

a) mycotic disease caused by fungus - then betaisodona is almost good, but ketokonazole topicaly would be better for successful treatment

b) secondary bacterial infection (generally gram negative) - it needs swab to be sent to bacteriology laboratory for identification and ATB sensitivity

c) systemic (not only local) problem with shedding old skin layer could be related with low thyroid gland activity (hypothyroidisms in snakes), but this seems not be your case

You can:
1) take a sample (swab from the fresh wound) for bacteriology
2) topical treatment with ketokonazole shampoo

If the problem will persist - then skin biopsy (for histologfy) is the best option.

With the best regards, prof. Z. Knotek

TOPlist