cz cz cz
clovek

MŮJ ÚČET

REPTIL CLUB

Klub pro všechny teraristy a milovníky přírody. Na tomto místě zveřejníme vaše fotografie, odborné články, zkušenosti z chovu, videa a podobně. Příspěvky zasílejte na adresu redakce portálu.

Jak uchovat sarančata v domácích podmínkách

Protože se opakují dotazy, co dělat, aby koupená sarančata vydržela do doby než jsou zkrmena, nabízím několik rad a tipů.

Základní podmínky pro držení sarančat jsou TEPLO, SUCHO A SVĚTLO. Teplota by neměla příliš klesat pod 25°C. Optimální je 28-30°C, ale v noci můžou mít chladněji. Sarančata potřebují suché prostředí. Ve vlhku je rychle napadnou roztoči a plísně a to znamená velké ztráty, často kompletního osazení nádrže. Znamená to nekrmit na př. okurky, jablka a další ovoce s vyšším obsahem vody. V období vegetace jsou velmi vhodné listy pampelišky, ale i různé trávy, jitrocel, listy kukuřice apod. Nezkrmené zelené krmení je nutné odstranit z nádrže (viz. výše) V období kdy jsme odkázaní jen na nabídku obchodů je nejvhodnější pekingské zelí (to ale neplatí vždy, stává se, že i tato zelenina je ošetřena insekticidy) Doporučuji otestovat lístek zakoupeného zelí na malém vzorku sarančat.

Salátům z obchodů je lépe se raději vyhýbat. Jsou často ošetřeny insekticidy proti škůdcům a po salátu rovněž mohou být velké ztráty.

Základní potravou pro sarančata je ale jemné seno. To je opravdu nezbytné, pro maximální životnost a vitalitu sarančat. Ne hrubé, které někdy nabízejí „zverimexy“ pro králiky a morčata. Příkladem vhodného sena pro sarančata je bylinkové seno Almenland, které máme v nabídce a které také dlouhodobě úspěšně používáme v našem chovu. Pro použití v chovu sarančat je to ideální volba.

 

Jako doplněk je vhodné dávat sarančatům také pšeničné otruby. Dají se koupit v sortimentu potravin. Zelené krmení opravdu jen jako doplněk, hlavní složkou potravy jsou seno a pšeničné otruby. Při tomto krmení není problém se škodlivou vlhkostí a sarančata normálně pokračují ve vývoji.

Světlo stačí v nouzi i denní. Ideální je samozřejmě reflektorová žárovka, stačí cca 25W, ale dá se použít i úsporná (kompaktní) zářivka. Žárovka poskytne navíc zdroj tepla. Na noc je možné osvětlení vypnout. Pokud sarančata nemají dostatek světla, tmavnou a často také ve zvýšené míře hynou. Pozor ovšem na přímé sluneční světlo, např. v blízkosti okna. To může způsobit snadno přehřátí nádrže a úhyn sarančat.

Substrát není nutné dávat. Na dno nádrže postačí rozsypat trochu sena, je možné je poprášit i otrubami. Sarančatům musíme poskytnout dostatek úkrytů. Nejvhodnější jsou proložky z vajíček, najdou se v každé domácnosti. Nařežeme je například na poloviny a nastavíme je vedle sebe k jedné stěně nádrže. Ne naležato, ale proložky musí stát. Nemusíme jimi šetřit. Pokud se sarančata nevyhřívají, jsou často v úkrytech, které jim připravíte. Rovněž bez toho nelze dosáhnout úspěchu.

Při dodržení uvedených podmínek nebývá problém s úhynem sarančat a je možné např. 100 kusů uchovat prakticky bez ztrát až do zkrmení. Samozřejmě v závislosti na počtu „strávníků“. Ale není nutné se bát menší zásoby doma a kupovat sarančata v krabičkách na jedno nakrmení. To je potom zbytečně dost drahá záležitost.

Jako nádrž poslouží větší faunabox, terárium apod. Vzhledem k tomu, že sarančata potřebují dobré větrání, nejsou příliš vhodná např. akvária. Naprosto ideální je nádrž, kde je kostra potažena hliníkovým muším pletivem a osazena žárovkou. Nemusí být velká a dá se celkem bez problémů vyrobit. V takové nádrži by sarančata mohla projít celým životním cyklem bez úhynu.

Objednávka sena ZDE

Eshop pro sarančata ZDE

Bylinkové seno z přírodního parku Almenland

Přeji hodně úspěchů v chovu.  

Robert Schlesinger, admin Terraristik.cz

Bylinkové seno z přírodního parku Almenland

Pro chovatele jsme připravili ve spolupráci s rodinou Reisinger z rakouského přírodního parku ALMENLAND ve Štýrsku nabídku velmi jemného bylinkového sena. Seno je vyráběno tradiční technologií sedláků. Louky, na kterých rostou traviny a poskytují seno Almenland, se vyznačují jedinečnou biodiverzitou. Nejen mladá, svěží tráva, ale i aromatické bylinky, jako je šalvěj, kontryhel a popenec, jsou důležitou složkou a dávají senu nezaměnitelné aroma.

Základem této biologické rozmanitosti je tradiční hospodářství s přirozeným hnojením. Seno Almenland pochází ze zvláštního regionu Štýrska, který se vyznačuje intaktní přírodou. V nadmořské výšce 800 až 1 200 metrů, nesčetné množství alpských bylin dává tomuto senu svou nezaměnitelnou chuť a vůni. Díky přírodnímu hnojení tu rostou četné voňavé byliny, které se nevyskytují ve velkovýrobě.


Louky jsou hnojeny ovčím hnojem a nepoužívají se žádné chemické postřiky. Seno je vhodné jak pro hlodavce, tak především pro svoji výjimečnou jemnost také například pro chov sarančat (v našem chovu je dlouhodobě vyzkoušeno), v teraristice můžete seno nabídnout například suchozemským želvám. Jedná se o seno mimořádné kvality a navíc krásně voní.    

Co o něm říká výrobce:

Recept pro vynikající kvalitu sena Almenland spočívá v přirozeném hnojení ovčím hnojem,  v šetrné sklizni a sušení. Louky, na kterých rostou traviny a poskytují seno Almenland, se vyznačují jedinečnou biodiverzitou. Nejen tráva, ale i aromatické bylinky, jako je šalvěj, kontryhel  a popenec, jsou důležitou složkou a dávají senu nezaměnitelné  aroma. Základem této biologické rozmanitosti je tradiční hospodářství  s přirozeným hnojením. 

Zvláštní pozornost věnujeme profesionální a šetrné sklizni.

Optimální  doba sečení  za příznivých povětrnostních podmínek zaručuje optimální uchování obsažených živin. Stroje se používají šetrně a  zařízení na sušení sena s odvlhčovačem zaručuje dobrou trvanlivost.

Aby se zachovala zvláštní vůně a přirozená barva alpských bylin, bylo bylinkové seno baleno ručně. ( balení 1kg = objem cca 62 L) Seno dovážíme od výrobce  vlastním dopravním prostředkem. Tím je vyloučeno možné poškození a nesprávná manipulace při kamionové přepravě a zachování všech vlastností bylinkového sena Almenland.

 

Bylinkové seno

 

Takhle chutná seno ALMENLAND sarančatům v našem chovu ( eshop )

 

NAŠE SENO

Přírodní park Almenland ve Štýrsku je známý svou jedinečnou, nedotčenou přírodou. A přesně tam se vyrábí podle staré tradice ručně naše speciální seno Almenland. S velkou láskou se věnujeme výrobě a péči o seno, protože jsme přesvědčeni, že vaši domácí mazlíčci rádi ochutnají, jak jemná  šťavnatá tráva s bylinkami  bez pesticidů a bez chemického hnojení  roste na našich pastvinách. 

Vaše rodina Reisinger

***************************************

Objednávky na eshopu ZDE

Osobní odběr je po předchozí dohodě možný. Info na office@zoohaus.cz

Wildlife filming and photography – Living Zoology in Komodo NP

Začali jsme spolupracovat s Living Zoology, mladými nadšenými herpetology. Budeme postupně zveřejňovat jejich dokumentární záběry, ze života plazů, savců a živé přírody. Věříme, že vás jejich práce zaujme stejně, jako zaujala nás. Zajímavé a nevšední záběry z přírody mnoha zemí světa.

Komodo dragon (Varanus komodoensis) by Living Zoology
Komodo dragon (Varanus komodoensis) by Living Zoology
Komodo dragon (Varanus komodoensis) by Living Zoology

Chřestýšovec ulovil ještěrku

Začali jsme spolupracovat s Living Zoology, mladými nadšenými herpetology. Budeme postupně zveřejňovat jejich dokumentární záběry, ze života plazů, savců a živé přírody. Věříme, že vás jejich práce zaujme stejně, jako zaujala nás. Zajímavé a nevšední záběry z přírody mnoha zemí světa.

 

 

Tři barvy chřestýšovců

Začali jsme spolupracovat s Living Zoology, mladými nadšenými herpetology. Budeme postupně zveřejňovat jejich dokumentární záběry, ze života plazů, savců a živé přírody. Věříme, že vás jejich práce zaujme stejně, jako zaujala nás. Zajímavé a nevšední záběry z přírody mnoha zemí světa.

 

 

TOPlist