clovek

MŮJ ÚČET

Nemoci evropských želv

 

Přehled nejběžnějších chyb v chovu  a nemocí u Testudo hermanni, Testudo marginata, Testudo horsfieldii  a Testudo graeca.

Mnoho nemocí se projevuje už  v počátečních fázích určitými  změnami v chování, který dokáže detekovat pozorný pozorovatel – když  ví, co hledat.

    Typické vedlejší účinky onemocnění jsou nízká chuť k jídlu nebo úplné odmítání potravy.

    Mnoho nemocí je spojeno s obecným oslabením. To se projevuje nedostatkem pohybu a úbytkem tělesné kondice. V těžkých případech mohou být nohy tak slabé, že želva táhne krunýř při chůzi  po podlaze.

    Nápadné pohyby nebo změna obvyklých  pohybů mohou být znamením bolesti.

    Nemocné  želvy mají tendenci se ukrývat  nebo zahrabávat.

    Čím později zahájíme léčbu, tím závažnější je průběh onemocnění.

    U akutních infekcí mají želvy také pocit zvýšené potřeby tepla. Takže hledají teplé místo a tam se také zahrabávají. Někdy nechávají horní část krunýře nad zemí, kde je nadále ohříván sluncem (tepelným zdrojem).

    Vždy věnujte pozornost vylučování vašeho zvířete. Zřetelné změny jsou často prvním a nejhlavnějším příznakem onemocnění.

Po podrobnější kontrole můžete zjistit další změny. Ty vám ukazují cestu k určitým onemocněním a jsou proto prvním krokem k úspěšné terapii.

 

Více než 90% všech chorob plazů je způsobeno nevyhovujícími  podmínkami v chovu. To ukazuje na důležitost správné péče o zdraví našich plazů.

Pokud je vaše želva již nemocná, obvykle vám pomůže pouze veterinář. Důležité je také důsledné zlepšení podmínek chovu. Jinak může dojít k opětovnému vypuknutí onemocnění.

Snaha je odměněna jistotou, protože dokonce i mírným zlepšením podmínek v chovu můžeme dosáhnout velkých účinků.

Typické chovatelské chyby:

    Potrava s příliš vysokým obsahem tuku a bílkovin

    Potrava s nevhodným poměrem vápníku a fosforu

    Chov v teráriu – namísto ve venkovním prostoru

    Příliš nízká vlhkost (zejména u mladých zvířat!)

    Absence zimování

Arzt desinfiziert sich die Hände

NEMOCI

časté:

Křivice, dehydratace, dna, infekce močových cest, ledvinových kamenů, onemocnění ledvin, onemocnění jater, střevní paraziti, průjem, zácpa, zadržení snůšky, onemocnění dýchacích cest, nachlazení, kožní paraziti, odmítání potravy, podvýživa, obezita.

Méně časté:

Zánět spojivek, oční onemocnění, ušní absces, stomatitida, papouščí zobák, kardiovaskulární slabost, gastroenteritida, vyhublost, zánět žlučových cest, zánět slinivky břišní, penisu a hemipenisů, nemoci  kloaky,  výhřez konečníku, onemocnění kloubů, poranění pohybového aparátu, poškození kůže a zranění pojivové tkáně, infekce rány, abscesy, bakteriální kožní infekce, kožní mykóza, infekce krunýře, hypoglykemie, diabetes, hypofunkce štítné žlázy, anémie, neoplazie, předávkování  vitamínem  A, předávkování vitamínem D, šok, sepse, popáleniny, přehřátí, otrava, omrzliny, Posthibernální anorexie, Posthibernální  sepse, akutní stres, únavový syndrom.

vzácné:

Polyneuropatie, nedostatek vitaminu C, nedostatek vitaminu E, nedostatek vitaminu B1, chronický stres

Infekční onemocnění:

Herpes virus, URTD, irido virus, roupy, hexamites, škrkavky, tasemnice

reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist