clovek

MŮJ ÚČET

Stomatitida (hniloba tlamy)

 

Popis

Infekce ústní dutiny obvykle naznačují nevhodné  podmínky chovu nebo jiné stresující faktory.  Na př. paraziti, poruchy metabolismu nebo základní infekční nemoci. Hadi jsou zvláště často náchylní k těžkým onemocněním. U želv  se stomatitida obvykle vyskytuje ihned po hibernaci a může být příznakem nebezpečné infekce herpesu.

První příznaky

    Malé plochy s bílým povlakem na sliznici

    Zvýšené slinění  s viskózními sekrety

    Změna stravovacích návyků, odmítání potravy

    Ještěrky a hadi někdy projevují agresivní chování

Pokročilé příznaky

    Zánět ústní sliznice s rozsáhlými žlutavými, šedými nebo bělavými sekrety a plakem

    Později:  hnisavé vředy a vřídky, krvácení, a abscesy ústní sliznice

Komplikace

    Odmítání potravy

    Dehydratace

    Tvorba abscesů v oblasti hlavy nebo čelistí

    Zduřená hlava kvůli hnisavému postižení lebky

    Otoky čelistí a ztráta zubů v důsledku hnisavého postižení  čelistí

    Pneumonie, meningitida, encefalitida

    Sepse v důsledku  septického šoku

Příčiny

    Výchozím bodem potíží  jsou obvykle malé zranění ústní sliznice, např.  ostrými, tvrdými krmnými složkami, kousnutím krmných zvířat nebo nesprávným nuceným krmením. Za nepříznivých okolností dochází k bakteriální infekci ran. Infekce se může šířit do celé ústní sliznice  a dále.

    Stomatitida napadá předevší plazy s oslabeným imunitním systémem. Rizikové  faktory jsou např. nevhodné podmínky chovu, podvýživa, nedostatek vitaminu C, chronický stres, následky zimování, paraziti nebo stávající základní nemoci.

    Další příznivé faktory pro stomatitidu – zubní onemocnění, periodontální onemocnění, deformita čelistí, papouščí zobák, úrazy čelistí, nedostatek vitaminu A, podvýživa, poranění kůže a pojivové tkáně (zejména Agamy).

   Jako  sekundární stomatitida se označuje stav, kdy  se obecná infekční onemocnění šíří do ústní dutiny (např. Infekce herpesviru nebo iridoviru).

    Stomatitida je jednou z nejčastějších onemocnění hadů.  Ještěrky  a želvy jsou méně často postiženy.

Terapie

  1. Vyšetření dutiny ústní pro možné cizorodé tělo (např. dřevěné třísky, ostré kameny), které by mohly být příčinou zánětu. 2. Vypláchněte ústní dutinu ostrým proudem vody, abyste odstranili odumřelou tkáň (pro tento účel jsou vhodné jednorázové stříkačky). 3. Pečlivě odstraňte hnisavé usazeniny vlhkým bavlněným tamponem a pinzetou. 4. Dezinfikujte ústní dutinu sprejem Octenisept®. 5. Poté použijte ochranu proti poškození s gelem Octenisept®. Tím vytvoříte jemný ochranný film na postižené oblasti a chráníte ji před bakteriemi. 6. V závislosti na rozsahu zánětu se léčba provádí jednou nebo několikrát denně až do vyléčení.

    Zvyšte teplotu v teráriu o 3 – 5 ° C, nejlépe pomocí přídavné tepelné lampy, nebo silnějšího zdroje tepla. Doba expozice by měla být jako trvání slunečního svitu v biotopu.  Podrobné informace naleznete na adrese: Terapie horečkou

    Navštivte  veterináře pro plazy. Nasadí antibiotickou terapii, aby zabránil vzniku septických komplikací.

    Vzhledem k tomu, že hniloba tlamy  je často jen příznakem existujícího systémového onemocnění, je třeba nalézt a léčit základní onemocnění.

Doprovodná opatření v případě odmítání  potravy

    Krmením tekutou  potravou  a substitucí vitamínů (zejména vitamínem C, u masožravců také vitamínem A jako kapalný roztok nebo injekcí)

    Doporučeno je dodávání kapaliny a elektrolytu: fyziologický roztok chloridu sodného (0,9% NaCl) nebo roztoky elektrolytů přes pitnou vodu (např. Elotrans), optimalizace dodávky tekutin, ruční lázně. Přístup k vodě musí být vždy zajištěn. U příznaků těžké dehydratace se elektrolytický roztok podává perorálně jednorázovou injekční stříkačkou.

Před a následná péče

    Zlepšení nebo optimalizace podmínek chovu

    Podrobné informace naleznete v článku  Správné terárium pro různé druhy plazů

    Konzistentní léčba možných oslabujících základních onemocnění

    Vyhněte se podávání  potravy kde je nebezpečí výskytu  ostrých, nebo  špičatých hran.

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist