clovek

MŮJ ÚČET

Přírodu nezajímají plány a termíny chovatelů

 

V chovatelské praxi jsou ustálené různé termíny, kdy se má co stát a za jak dlouho přijde další fáze až po finále. Většinou to plus / mínus takto opravdu vychází a každá odchylka, zvláště pokud je je větší, způsobuje nervozitu chovatele a hledání příčiny neobvyklého stavu. Každý chovatel to asi zná.

V mém chovu mám zkušenost velmi konkrétní. Samice Black Pastel se pářila se samcem Black Pastel poprvé 10.3.2017 a potom ještě několikrát. Získal jsem ji od německé chovatelky na burze v St. Pölten 6.3.2017 a už sám fakt, že byla ochotná se pářit tak brzo po přemístění do jiných podmínek není zcela běžný. Vše probíhalo normálně, 20.5. si vzala posledního potkana před půstem a 22.5. se dostavila ovulace. Potom v obvyklém termínu svlek a začal jsem počítat dny do snůšky, protože do svého projektu ( Panda ) potřebuji Super Black Pastel krajty. Samice se pěkně kulatila, ale v době, kdy měla přijít snůška, přišel další svlek. To už bylo mimo dosavadní zvyklosti a já jsem znervózněl.

Když doba od začátku ovulace přesáhla 70 dní, kontaktoval jsem paní doktorku Čermákovou, z Veterinární univerzity v Brně a dohodli jsme kontrolu, jestli nedošlo k nějakému problému s uložením vajec, nebo jinému, který by bránil snůšce. Kontrola ultrazvukem zjistila normální uložení vajec a snad jen detail, že vejce ještě potřebují krátký čas na dokončení vývoje. Samozřejmě byla dohoda, že kdyby se cokoliv abnormálního přihodilo, budeme akutní stav řešit i razantním zákrokem. V pondělí 77 den po ovulaci jsem byl celý den, až do pozdních nočních hodin v zahraničí a po návratu jsem našel samici na hnízdě s vejci. Krásně vyvinutá, velká a celkem 11 kusů. Jediný problém byl, že byla už dost slepená a tak jsem neriskoval oddělení všech a část jsem inkuboval ve slepeném stavu.

Samozřejmě jsem hledal na internetu zkušenosti jiných chovatelů, abych získal klid, že se nedějě nic mimořádného. Všude ale prakticky stejný údaj. Asi za 30 dní po svleku (po ovulaci) přijde snůška. Jen jeden pramen (WOB) uváděl možnost jako maximální termín 45 dní. V mém chovu to tedy bylo 77 dní. Digitální fotografie jednoduše potvrdí čas jejich pořízení a tedy pravdivost údajů.

Z uvedeného vyplývá, že příroda si všechno zařídí tak, jak potřebuje a nějaké naše tabulky, termíny a předpoklady prostě nerespektuje a je to tak dobře. Přizpůsobit se musíme my.

Uvítám zkušenosti dalších chovatelů v tomto směru. 

 Robert Schlesinger, admin TERRARISTIK.CZ
TOPlist