clovek

MŮJ ÚČET

Plazi v zemi blahobytu

 

reptiliendoktor-238755772-habitat1

Zdrojem zdaleka nejvíce problémů a utrpení plazů v našich chovech jsou onemocnění jater a ledvin. Většinou je příčinou špatná strava. Je nejvyšší čas podrobit krmení našich plazů kritickému zkoumání.

V jejich přirozeném prostředí je obvykle nedostatečné množství potravy. Často musí nalézat potravu s velkým úsilím. Zážitky a instinkty z lovu kořisti je třeba zachovat i našem chovu. Nepříznivé klimatické vlivy mohou vést k dlouhému období bez zásobování potravou a také tuto překážku plazi v přírodě musí překonat.

Zcela odlišně to však vypadá v mnoha teráriích. Tady je hojný zdroj potravy, o jídlo nemusí žádat, nemusí vyvinout žádné úsilí a nemusí potravu ani lovit. Nepřichází dny nepříznivého počasí a dny vynuceného půstu nejsou problém. Takže se dá bez nadsázky říci: tady plazi doslova žijí  jako v ráji.

Následky na sebe nenechají dlouho čekat. Mnohá zvířata mají nadváhu nebo sklon k příliš rychlému růstu. Ale to má negativní důsledky. Mezi onemocnění související se stravou zahrnujeme zejména ztučnění jater, cirhóza jater, nemoci ledvin, dna a degenerativní změny ledvin, stejně jako kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, metabolické onemocnění kostí a osteoartritidy.

Dietní chyby

reptiliendoktor-213387031-habitat2

    energeticky vydatné krmivo

    velké porce    

    příliš časté krmení

    chybějící půsty

    chybějící postní období (v zimě nebo v období letního klidu)

    nadměrné denní teploty bez teplotního gradientu

    žádné noční snížení teploty

 

Tipy pro zdravé stravování

    Krmit vždy s mírou a ne příliš aktivně.

    Plazi vyžadují podstatně méně potravy než savci!

    Plazi prochází v prvních měsících svého života přivykání na krmení. Měli by tedy být  od počátku naučeni na univerzální krmení, aby se zabránilo návyku na jednostrannou a nezdravou potravu.

    Upřednostňování některé potravy není důkazem její zdravotní nezávadnosti. S velkou chuť přijímají například cukr, bílkoviny a potravu bohatou na tuky. Důvod: V přirozeném prostředí jsou tyto potraviny vzácné a tudíž cenné. Na časté konzumace plazi v přírodě nejsou zvyklí. Potrava s obsahem cukru, bílkovin a tuků, je hlavní příčinou nemocí souvisejících s výživou plazů.

    Dodržovat a to zejména u býložravců vyvážený poměru vápníku a fosforu v potravě.

    Krmivo s vyváženým poměrem vitamínů a minerálních látek, pokud nelze zajistit přirozenou pestrou a odpovídající výživu.

    Vysoké teploty v teráriu, nebo nedostatek teplotních gradientů stimulují látkovou výměnu. Zvířata přijímají nadměrné množství potravy, následkem je rychlý růst a zvyšují se nároky na vyšší obsah vitamínů a minerálů. Tím se zvyšuje riziko obezity, onemocnění jater a nutriční nedostatky, jako je křivice. Srovnatelná situace nastává, když  v noci není snížená teplota a případné období zimního odpočinku není dodržováno.

    Zimní a letní doby odpočinku zpomalí celý metabolický systém. Zvíře má přestávku v krmení déle, než je obvyklé. Zvýšená zátěž na trávicí systém může způsobit onemocnění jater, přibývání na váze nebo nadměrné zvýšení velikosti.

Tipy na hubnutí

reptiliendoktor-273726791-habitat3

Péče o správné krmivo

Maso a hmyzožravci: krmit menší část (60% z předchozí dávky). Snížení spotřeby zejména tučnějších krmiv. Ty zahrnují například moučné červy, nebo zavíječe voskové. Velmi důležité: zavést jeden den půstu týdně!

Všežravci:  mírně zvýšit podíl vegetariánské potravy, jeden den půstu týdně.

Býložravci musí dostávat hlavně zelené krmení, zřídka ovoce nebo zeleninu, v žádném případě produkty živočišného původu.

Dejte si pozor na pokles noční teploty!

Dodržovat  zimní či letní doby odpočinku, pokud jsou nutné pro daný druh.

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist