clovek

MŮJ ÚČET

Nemoci rodů Boa a Python

 

Přehled nejčastějších posturálních chyb a chorob velkých hadů.

 

„Pokud had (python) vykazuje příznaky, nemoc je již značně pokročilejší.“ Tento názor je často slyšet. Dokonce ho zastávají  i veterináři a další odborníci v teraristice.

Mnoho nemocí však v počáteční fázi vede k určitým změnám v chování, které může pozorný chovatel rozpoznat , pokud ví, co hledat.

    Hadi rodů Python a Boa reagují na onemocnění malátností, bolestí a nervozitou, podrážděností a zvýšenou agresivitou.

    Často přestávají žrát a zvrací hlodavce, který už byl požit.

    Nápadné, nebo změněné pohyby mohou být znamením bolesti.

    Mnoho nemocí je spojeno s obecným oslabením. To se projevuje nedostatkem pohybu a úbytkem tělesného napětí.

    U akutních infekcí mají pythoni a boa pocit zvýšené potřeby tepla. Proto tráví pozoruhodně dlouhou dobu na teplých místech, někdy po celé dny.

    Nemocní pythoni a boa mají tendenci se ukrývat. Čím výraznější je takové chování, tím závažnější je onemocnění.

    Vždy věnujte pozornost vylučování vašeho zvířete. Náhlé změny jsou často prvním a nejviditelnějším příznakem onemocnění.

Po podrobnější kontrole můžete zjistit další změny. Ty vám ukazují cestu k určitým onemocněním a jsou proto prvním krokem k úspěšné terapii.

 

Přehled nemocí podle příčin

 

reptiliendoktor-208277044-nemoci python1

 

Více než 90% všech chorob plazů je způsobeno nevhodnými  podmínkami chovu. To ukazuje, jak důležitý je správný výběr druhu podle našich podmínek, pro  zdraví našich plazů.

Pokud je váš had už nemocný, obvykle může pomoci pouze veterinář. Důležité je ovšem i důsledné zlepšení podmínek chovu,  jinak může dojít k opětovnému vypuknutí choroby.

Snaha je odměněna jistotou, protože dokonce i mírným zlepšením podmínek chovu můžeme dosáhnout velkých účinků.

 

Typické chyby:

 

     Překrmování

     Nedostatek hygieny v teráriu

     Nedostatečně zajištěné žárovky

     Příliš nízká vlhkost

     Nedostatečné osvětlení

     Chybí úkryty

 

reptiliendoktor-305063165-nemoci python2

NEMOCI

časté:

Obezita, dehydratace, problémy se svlekem, onemocnění jater, onemocnění dýchacích cest, rýma, stomatitida, gastroenteritida, průjem, střevní paraziti, kožní paraziti, zadržení části snůšky (Python), poškození kůže a pojivové tkáně, popáleniny, odmítání  potravy.

Méně časté:

CNS onemocnění, onemocnění očí, kardiovaskulárního slabost, podvýživa, vyhublost,  nemoci žlučových cest, slinivky břišní, onemocnění ledvin, dna, infekce močových cest, penisu a hemipenisů,  nemoci  kloaky, výhřez konečníku, zácpa, střevní obstrukce, porušení pohybového aparátu, onemocnění kloubů, spondylóza, infekce rány , abscesy, bakteriální infekce kůže, kožní mykóza, vezikulární choroby, poškození kůže a pojivové tkáně, poranění nervů, hypoglykémie, diabetes, anémie, neoplasie, křivice, vitaminové předávkování, předávkování vitaminu D, nedostatek vitamínu C, šok, sepse, přehřátí , otravy, akutní stres, chronický stres, syndrom vyčerpání.

vzácné:

Polyneuropatie, hypofunkce štítné žlázy, omrzliny, nedostatek vitaminu B1, nedostatek vitamínu E.

Infekční onemocnění:

Roztoči, améby, tasemnice, kokcidie, hexamites, motolice, filariae,  paramyxovirus, URTD, Cryptosporidium, jazyčnatky, škrkavky, měchovci, nálevníci.

reptiliendoktor-293416040-nemoci python3

 

reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist