clovek

MŮJ ÚČET

Nemoci plazů, články, dotazy a odpovědi

Nemoci plazů – Každý chovatel zná situaci, kdy často náhle jeho miláček v teráriu onemocní. Plazi nepatří mezi zvířata běžně chované v každé rodině. Proto je také méně veterinárních lékařů, specialistů pro plazy. Mám to štěstí, že mohu konzultovat a osobně řešit případné zdravotní problémy hadů v mém chovu se špičkovou veterinární klinikou, ambulancí pro plazy, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Kolektiv veterinárních lékařů a přednosta kliniky, pan profesor Zdeněk Knotek jsou zárukou té nejlepší možné péče a disponují také špičkovou technikou. Jejich přístup k pacientům, nemocným plazům, je na vysoké úrovni a citlivě také přistupují i k chovatelům, majitelům zvířat. Veterinární péče není samozřejmě zdarma, ale léčba na uvedené klinice je dostupná prakticky pro každého chovatele a cenová hladina je velmi příznivá.

V diskusích na různých fórech se často setkávám s problematikou řešení zdravotních problémů plazů. Často bohužel zaviněnými majiteli zvířat. Většinou z neznalosti, poskytnou zvířeti ne zcela vhodné podmínky v chovu a výsledkem bývá onemocnění zvířete, bez včasné pomoci a léčby následně i jeho úhyn. Nemoci ale mohou přicházet i v těch nejlepších chovech a pokud chovatel včas nenavštíví veterinárního lékaře, mohou být následky fatální pro celý chov.

Nenašel jsem fórum, kde by odborníci, veterinární lékaři, přinášeli informace přímo chovatelům, teraristům a případně i přímo odpovídali na některé jejich dotazy. Oslovil jsem tedy pana profesora Zdeňka Knotka a paní doktorku Evu Čermákovou z uvedené kliniky s návrhem takové spolupráce. Následné jednání bylo nejen příjemné, ale i úspěšné. Výsledkem je tato naše nová sekce.

Samozřejmě přivítáme spolupráci i s dalšími pracovišti a veterinárními lékaři. Postupně je oslovíme a pozveme k účasti.     

Uživatelé mohou očekávat odborné články z celého spektra plazů, zaměřené na problematiku jejich nemocí a léčby. Články budou zveřejněny ve všech jazykových verzích našeho portálu. Z praktických důvodů nebudou většinou články překládány a budou zveřejněny v originále. Z toho vyplývá, že obsah všech jazykových verzí nebude stejný.

Věřím, že náš portál přinese mnoho zajímavých a praktických informací, ale především pomůže snížit ztráty na zvířatech v našich chovech a zlepší i jejich podmínky. Opravdu není důvod zavírat před problematikou nemocí plazů oči a nechat vše náhodě. Když už problém přijde, zdaleka nemusí být pozdě na řešení. Není žádný důvod odkládat návštěvu veterinárního lékaře, specialisty pro plazy. Kolektiv lékařů na klinice v Brně je schopen komunikovat i v angličtině a pokud bude potřebovat i zahraniční chovatel odbornou péči pro svého plaza, včetně hospitalizace, bude vždy vítán.

Děkuji za pomoc při přípravě verze pro zahraniční účastníky paní Heike Krüger, chovatelce hadů z Hammu.

Přeji všem příjemnou zábavu při návštěvě našeho portálu.     

Robert Schlesinger, admin portálu
TOPlist