clovek

MŮJ ÚČET

Krajta královská

 

Před zařazením samice krajty královské do chovu se musíme ujistit, že má dostatečnou váhu a je připravena na páření. Samice by měla být alespoň 3 roky stará a její váha by měla být minimálně cca 1500g.
Samci jsou chovu schopni dříve, ale jejich váha by měla dosáhnout alespoň 800 – 900g. Lepších výsledků v chovu se dosáhne tím, že krajty připravíme na chovnou sezónu přechodným snížením teploty v teráriu. Jedná se o tzv. zimování. Tato příprava ale nebývá bezpodmínečně nutná. Stejně dobrých výsledků je dosahováno bez zimování hadů. Odborná literatura uvádí, že nižšší teploty napomáhají samici ve vytváření folikulů v době, kdy se připravuje na rozmnožování.

Když se rozhodneme pro páření konkrétních krajt, dáváme samce vždy k samici, ne naopak. „Vůně“ samice v její ubikaci stimuluje samce k vyšší aktivitě a snáze dochází k páření. Někdy se také doporučuje dát k samici dva samce, kteří potom o samici bojují a také tyto boje je maximálně stimulují. Nejsou to však boje v pravém slova smyslu a nedochází při nich ke zranění. Spíše jde o „přetlačování“ soupeře. Pokud jsme před přidáním samce snížili teplotu, musíme ji zase upravit na původní hodnoty. Zvýšení teploty vede k lepšímu vývoji folikulů u samic. Samice začne produkovat folikuly když cítí, že teplota je optimální a má dostatečnou hmotnost, aby mohla snést vejce. Nejlépe je dát samce k samici v pondělí večer a nechat ho u ní do pátku ráno. Potom by měla následovat týdenní přestávka, během níž může být samec s jinou samicí a po této přestávce následuje nový 5 denní cyklus u původní samice. To vše opakovaně do doby, kdy je daná samice ochotná přijímat samce a opakovaně se s ním páří.

K páření dochází tak, že samec se samicí „zaháknou“ navzájem ocásky do tvaru písmene X. Během tohoto spojení samec vysune svoje hemipenisy a přichytí se ke kloace samice. Jakmile nepozorujeme žádné další páření, necháme samici v klidu a můžeme předpokládat, že je oplozená. Tuto domněnku nám zanedlouho potvrdí zvyšující se váha samice a v době ovulace viditelně zvětšené tělo, jakoby „nafouklé“. Přesná doba snesení vajec se nedá bez ultrazvuku určit, ale orientačně vystačíme s tím, že vývoj vajíčka trvá asi 90 dní a ke snášce dochází většinou do dvou týdnů po posledním svleku. Ve snášce bývá průměrně 6 – 8 vajec, není ale velkou výjimkou i 10 vajec.

Terraristik.cz
TOPlist