clovek

MŮJ ÚČET

Infračervené záření a jeho rizika!

 

reptiliendoktor-infra1

Některé žárovky nebo kombinace osvětlení musí být klasifikovány jako škodlivé pro plazy. Patří mezi ně především infračervené žárovky a keramická topná tělesa.

Plazi potřebují dostatečné množství světla, tepla a UV záření, pro optimální prostředí v teráriu. Za tímto účelem, je nejlepší několik zdrojů, které jsou kombinovány tak, že se vzájemně doplňují, pokud jde o jejich světelné spektra obecně. V ideálním případě, světlo, teplo a UV záření na správné vlně, tj. jsou navzájem poměrově a druhově vhodné. Pokud toto není respektováno, může být výsledek úraz, nebo nemoc plaza.

Selhání obranného systému plazů

Zvláštním zdrojem nebezpečí jsou infračervené lampy a keramické ohřívače. Vzhledem k tomu, že nevydávají viditelné světlo (keramická topná tělesa) ale pouze infračervené záření , jsou často používány jako noční zdroj tepla.

Nicméně, toto je právě ten problém:  V přírodním teple není přirozené světlo, je přítomno pouze jako zbytkové teplo, například ve formě nahřátých hornin. V přírodních podmínkách, se zbytkové teplo uvolňuje v noci, kdy není sluneční záření, pomalu a plynule. Umělé zdroje vytápění však udržují jejich teplotu a tím dráždí varovný systém plazů – Varování o přehřátí zůstane ve stavu OFF. To pravidelně vede k vážným popáleninám, zejména u hadů.

reptiliendoktor-infra2

Tomuto riziku lze spolehlivě zabránit keramickým vytápěním a infračervené lampy jsou kombinovány s dostatečně silným světlem zářičů. Zde varování teplotního obranného systému funguje správně, protože existující teplo je nyní interpretováno jako sluneční záření – a nadměrné sluneční záření ohrožuje. Obranný systém plaza varuje před přehřátím. Za této situace umí zpracovat jeho organismus informace o teplotě a světle a podle toho reagovat.

Topné kabely, rohože a kameny

Výše uvedené se vztahuje také na topné rohože, kabely a topné kameny. Je skutečnost, že se jedná o velmi horké předměty. Teploty nad 50 ° C jsou časté i dlouhodobě. Různí obyvatelé pouště, jako jsou například agamy vousaté, snáší takové teploty půdy, ale obyvatelé deštných pralesů, savan či noční hadi, takovou teplotu netolerují. Většina topných rohoží, kabelů a kamenů je příliš horká.

Tento problém může být vyřešen poměrně snadno. Pro omezení teploty topných kamenů na max. asi 40 ° C, se dá použít termostat, nebo alternativně, digitální časovač, při pravidelném cyklu zapnutí a vypnutí , např. na 10 minut topení zapnout a potom vypnout po dobu 30 minut.

V podstatě pro topné rohože, kabely a topné kameny platí: Měly by být použity ve spojení se světelným zářením, pokud  je to možné!

reptiliendoktor-infra3

Tipy pro používání infračervených topných systémů a tepelných žárovek

    Vytápění by mělo být vždy v kombinaci se světelným zářením, pokud je to možné, tak, aby obranný teplotní systém zvířat nebyl podrážděný a dobře vyhodnotil stav.

    Aby nedošlo k popálení, musí být infračervené lampy a keramické zářiče vybaveny ochrannými klecemi. Kromě toho, sálavá teplota nejvýše 40 ° C nesmí být překročena – s výjimkou některých pouštních obyvatel.

    Generování tepla z topných rohoží, kabelů  a kamenů by mělo být omezeno pomocí termostatu na max. 40 ° C (s výjimkou některých pouštních obyvatel). Alternativou  je digitální časovač, který v pravidelných cyklech zapíná a vypíná zdroj tepla.

    Denní tepelné zářiče, topné rohože a topné kameny  lze provozovat i při vyšších teplotách – ale pouze ve spojení se silným světlem, například, spolu s HQI UV lampami.

    Topné rohože a kabely by měly být instalovány tak, že nemůže k jejich poškození plazy nebo jejich kořistí (myši, krysy). Mohou způsobit popáleniny a úrazy elektrickým proudem.

    Světelným zdrojem vyhřívané kameny poskytují přírodní podmínky. Kameny by měly  být dostatečně velké, k ukládání tepla v přiměřeném čase . Tmavé kameny se zahřívají silněji než světlé, a jejich přehřátí může  vést k popálení plazů.

    I při použití akvarijních topných těles může způsobit popáleniny. Používejte proto obvykle dodaný plastový kryt.

http://www.reptiliendoktor.com/

překlad Terraristik.cz

TOPlist