clovek

MŮJ ÚČET

Želva uhlířská – Geochelone carbonaria (Köhlerschildkröte)

Požadavky na chov:
Vzhledem k jejich velikosti a výskytu v přírodě mohou být tyto želvy chovány pouze za podmínek, vhodných pro jejich druh. Želva uhlířská je proto vhodná pouze pro velmi zkušené chovatele s vhodným prostorem.

Výskyt v přírodě:
Panama, Venezuela, Guyana, východní Peru, Kolumbie, Brazilie, Bolivie, severní Paraguay a sever Argentiny. Široká oblast výskytu sahá přes dvě klimatické zóny.

Severní populace obývá vlhké tropické oblasti s malými  sezónními výkyvy. Jižní populace žije v oblastech se suchými a deštivými obdobími, ve vlhkých subtropických oblastech.

Prostředí:
Vlhké travní savany, okraje stálezelených deštných pralesů, ale i keře a suché lesy.

Velikost a pohlaví:
Obvykle dosahují velikosti 30-40 cm, někdy i nad 50 cm. Samci jsou o něco větší než samice, mají dovnitř vyklenutý plastron, jsou delší a mají delší a širší ocas.

Chov:

U skupinového chovu je vhodný jeden samec a 2-3 samice (1:3)

Chov ve volném výběhu:
Severní populace mohou být chovány pouze ve velkých vyhřívaných sklenících. Pro jižní populaci se doporučuje částečně slunná, částečně zastíněná, nejméně 25 m2 velká ohrada, dobře strukturovaný terén s vyhřívaným skleníkem.

Ohrada by měla být dobře oplocená, protože želvy jsou vynikající horolezci. Půda je směs hlíny a písku.

Další vybavení:

Keře a velké kořeny jako stinná místa a skrýše, pozemní jeskyně, jižní orientace s pískem a půdou pro kladení vajec.

Teplota skleníku nesmí klesnout pod 25 ° C (severní populace) nebo 22 ° C (jižní populace) v noci. Půda je zvlhčená směs rašeliny, drcené kůry a mulčovací kůry.

Vybavení skleníku:

žárovka, UV lampa, podlahové vytápění, velký bazén, nebulizátor nebo rosící zařízení.

Chov v teráriu:

Tyto želvy potřebují největší možné, dobře strukturované terárium. Pro velikost dospělých zvířat nejméně 8 metrů čtverečních.
Substrát se skládá z navlhčené rašeliny, mulčovací kůry a drcené kůry. Vrstva minimálně 20 cm.
Další vybavení: úkryty, horolezecká stěna, kameny, kořeny, velkoryse rozměrný bazén na koupání.

Mladé zvíře lze držet v teráriu silně strukturovaném s četnými úkryty. S pravidelně do hloubky vlhčenou trávou napodobíme biotopové podmínky.

Základní technické vybavení:
Osvětlovací technika pro teplo, světlo a UV záření, časovač, vlhkoměr – teploměr, podlahové vytápění, zavlažovací systém nebo nebulizér.

Osvětlení:
Osvětlení je velmi důležité. Dodává želvám světlo, teplotu a UVB záření.
Světlo řídí jejich každodenní nebo roční rytmus a podporuje aktivitu a vitalitu.

Teplo je nepostradatelné pro dosažení „provozní teploty“ a pro průběh všech důležitých metabolických procesů.

UVB záření zajišťuje zdravou strukturu kůže a kostí a zabraňuje deformaci kostí a krunýře.

Pro výhřev se používají halogenové  žárovky HQI UV (např. Brightsun). K dosažení požadovaných hodnot teploty mohou být nutné další halogenové žárovky.

Pro základní osvětlení se používají denní a UV fluorescenční trubice.

Doba osvětlení je 12 hodin v létě a 12 hodin v zimě pro severní druhy, 11 hodin v létě a 13 hodin v zimě pro jižní druhy.

Želvy uhlířské, na rozdíl od jiných želv, nevyhledávají tolik přímé slunce.
Teplota:

Zvířata mohou nezávisle regulovat své potřeby tepla a UV záření, v rámci terária jsou vytvořeny různé mikroklimatické zóny.

K dosažení těchto podmínek se tepelné a UV lampy upevňují bočně v teráriu a vytvářejí teplotní a UV gradient. Pod lampou je nejteplejší část terária, prostor na vyhřívání. Teplota by měla být 45 ° C.

Oblasti vzdálenější od světelných zdrojů tvoří hlavní zónu. V závislosti na denní době je teplota vzduchu pro jižní druhy 26-32 ° C a teplota půdy mezi 26-30 ° C. Pro severní druhy jsou teploty vzduchu 28-32 ° C a teplota půdy je 28 ° – 30 ° C.

Nejvzdálenější oblast je nejchladnější zónou s teplotami vzduchu a země kolem 26 ° C pro jižní a 28 ° C pro severní druhy.

Nejnižší teploty v noci pro jižní druhy jsou 22 ° C pro severní 25 ° C. Podlaha je vyhřívaná, v závislosti na velikosti terária s topnými rohožemi.

Substrát a vlhkost:

Abychom zajistili preferované klima svých zvířat, musíme znát jejich region původu.

U jižních druhů byste měli simulovat suché a deštivé období. Během období sucha je půda 60% vlhká a 40% suchá s vlhkostí 60-70%.
Během období dešťů je 75% půdy vlhké a 25% suché s vlhkostí 80% a více.
Teploty se mohou lišit v závislosti na denní době nebo sezóně.

Na druhou stranu severní druhy vyžadují zcela vlhký chov v poměrně stálých klimatických podmínkách. Kolísání teplot tolerují tato zvířata výrazně hůře.

Půda je v tomto případě 75% vlhká po celý rok a 25% suchá, s vlhkostí 80% a více. Nákup nebulizéru, zvlhčovače nebo zavlažovacího systému je velmi vhodný.

Mladé zvíře ve věku do 3 let potřebuje větší vlhkost, než dospělé zvíře. Půda je zde 80% vlhká po celý rok a 20% suchá. Pro zvýšení vlhkosti se ráno a večer stříká voda.

Potrava:

Měla by být pestrá, převážně vegetariánská s relativně nízkým obsahem bílkovin, např. sušené a čerstvé luční byliny, jako je pampeliška, všechny druhy bodláku, jitrocel, hluchavka, ostružinové listy, atd.
Používá se celá nadzemní rostlina včetně květin, stonků a semen.

Upozornění: Nesbírejte u silnic (znečištění olova a sazí) nebo v blízkosti obdělávaných polí (pesticidy nebo hnojiva)!

Kromě toho seno, rukola, salát, římský salát, čínské zelí nebo kadeřavá kapusta, občas ovoce. Dvakrát měsíčně dostávají živočišné bílkoviny ve formě granulí pro kočky nebo psy. Mladé zvíře se krmí denně, dospělá zvířata pouze 2-3krát týdně.

Potřeba vody:

Geochelone carbonaria, zvláště severní druhy, má velmi vysoké požadavky na vodu a měla by být stříkána vodou denně pomocí zavlažovacího systému. To nejen slouží k absorpci tekutin, ale také stimuluje vylučovací procesy.

Velký bazén na koupání, denně s čerstvou vodou by měl být vždy v teráriu. Želvy  rády často leží ve vodě. Přidání malého množství sena váže chlór, činí vodu chutnější pro zvířata a také posiluje jejich střevní flóru.

Vitamíny / Minerály:

Pro dodání vápníku je vhodná sepiová kost nebo speciální vápníkové produkty.  Jsou podávány tak, aby je zvířata měla stále k dispozici podle potřeby.

S různorodou dietou vhodnou pro daný druh zvířat nepotřebují dospělá zvířata další doplňky stravy. Vysoké požadavky na vitamíny a minerální látky u mláďat, březích samic a nemocných zvířat by měly být v každém případě uspokojeny podáváním  přípravků vysoké kvality.

Zimování:
Tento druh nehibernuje.

Rozmnožování:
Samice snáší až 10-19 vajec, z nichž  se líhnou mláďata při teplotě 25-33 ° C a 90% vlhkost po 115-185 dnech.

Nemoci:

Želvy ve vnitrozemí jsou přímo či nepřímo náchylné k více než 90% všech nemocí.
Důležitá je kontrola stávajících chovných podmínek a odstranění chyb. Zajištění  dobrých životních podmínek  je tedy nejlepším předpokladem trvalého zdraví.

Zásadní význam mají optimalizace teplot, druhová výživa, snížení stresu a optimalizace UV záření.

Mezi časté choroby patří: dna, onemocnění ledvin, rachitida, střevní onemocnění, infekce dýchacích cest a parodonty.

Reptiliendoktor.com

překlad Terraristik.cz

TOPlist