clovek

MŮJ ÚČET

KRAJTA KRÁLOVSKÁ, KÖNIGSPYTHON

 

 

Krajta královská, Ball Python, Königspython (Python regius), rod Pythonidae.

Je jeden z velkých hadů a je běžný napříč západní a střední Afriky. Jeho území se rozprostírá od východu Gambie po Súdán.
Stejně jako všechny členy rodu Python, je netoxický skrtič. Ball python může dosáhnout délky 2 m (obvykle jsou ale o něco menší). Je to nejmenší druh v rodu Authentics krajt. I když je moje Loki asi 1,60 m dlouhá.

Jak již bylo napsáno výše, krajta královská žije v Západní až Střední Africe. Tento druh je velmi přizpůsobivý v jejich prostředí. Obývají tropický deštný prales, jakož i savany a zemědělské oblasti, až po okrajové oblasti vesnic a měst.
Python regius byl poprvé popsán jako ,, Boa Regia ,, ( 1802 George Shaw)
Jeho současný název Python Regius byl představen v roce 1844 (André Marie Constant Duméril a Gabriel Bibron)

Python regius nemá žádné poddruhy.

Python regius převážně osídluje savany západní Afriky, kde existují oblasti trávy a stromových křovin. Během dne se Python ukrývá v opuštěných norách hlodavců, nebo v termitištích. Tyto úkryty nabízejí po celý rok poměrně stálé klima, pokud jde o teplotu a vlhkost.
Další stanoviště krajt královských jsou tropické stálezelené vlhké lesy na jihu západní Afriky. Je velmi obtížné najít tyto soumračné a noční hady v hustých vlhkých lesích. Krajty královské z lesních oblastí by měly mít pravděpodobně silnější žluté zabarvení než krajty z křovin.

Ball python se přes den skrývá a večer je naopak velmi aktivní. V období sucha od listopadu do března je neaktivní a žije většinou v úkrytu. Tyto úkryty jsou významným místem rozmnožování. Nory hlodavců a termitiště mají optimální a nejvíce konstantní klimatické podmínky. Je velmi běžné, že lze nalézt několik chovných samic v jednom úkrytu. Bylo zjištěn výskyt dokonce až 10 krajt královských v jednom termitišti. Termitiště jsou ideálním prostředím, protože díky jejich konstrukci mají dobré klimatické podmínky.
S nástupem období dešťů je naše krajta královská velmi aktivní a je někdy dokonce vidět i ve dne na silnicích. Uvádí se, že Python regius obývá jen přízemní části biotopu. Mladé krajty ale rády šplhají ve větvích a při studiu obsahu jejich žaludku byli nalezeni ptáci a netopýři. Říká se, že šplhají především samci, pravděpodobně proto, že jsou lehčí.

Já říkám …. Nesmysl! Všichni šplhají, potřebují jen o něco silnější větve a samozřejmě ne příliš vysoko, takže když krajta královská padá, nemůže si ublížit.

Co mě ještě zajímá, ale k čemu jsem ještě nic nenašla? Co se děje je po vylíhnutí s mláďaty? Zůstanou několik dní se svou matkou v úkrytu, nebo toto místo okamžitě opustí? Nebo matka a mláďata ještě stráví nějaký čas v tomto úkrytu?
Pokud někdo ví, prosím poslat e-mail, protože mě to velmi zajímá.

Nyní k chovu…. Pokud chcete chovat dospělé krajty královské, velikost terária nesmí klesnout pod minimální rozměry. Vždycky říkám, čím větší tím lepší, a jak to vidím, tak pro „ Regiusky“ také. Zvířata potřebují ve svém teráriu teplotu 32-28 stupňů, v noci může teplota klesnout až na 25 stupňů. Terárium by mělo být vybaveno silnými větvemi a několika úkryty. Pro rovnováhu vlhkosti jsou nejlepší přírodní rostliny a nesmí chybět miska na pití, která by měla být tak velká, že se do ní had může stočit.

Zcela odmítám chov v plastových boxech, tzv. Racks. Tento způsob nemá nic společné s potřebami tohoto druhu.
Stejně jako ty extrémní hromadné komerční chovy.

Jsou někteří renomovaní chovatelé, kteří milují svá zvířata a také se od tohoto způsobu chovu distancují.
Ale mnozí jen rozšiřují chovy, aniž by věděli, co vlastně dělají, jen z čisté chamtivosti.
Trh je tak zaplaven a ceny jsou tak hluboko v suterénu, že si každý prostě může koupit z pouhého rozmaru krajtu královskou.
To znamená, že i nadále je nutné vše vysvětlovat, pro dobro zvířat.

Takové jednání je naprosto nezodpovědné … ale vždycky je to všechno jen o zboží…jsou to „jen“ zvířata! 
V samotném Ghaně enormní počet pytláků neustále kope a chytá krajty ve volné přírodě. Chovají je v dřevěných bednách, nebo plastových sudech s humusem. Mláďata jsou balena v sáčcích a v krabicích jsou vyvážena do celého světa.
Tento „obchod“ s krajtami královskými je nejvíce rozšířen v těchto zemích Afriky: Sierra Leone, Senegal, Gambie, Ghana, Burkina Faso, Togo, Pobřeží slonoviny, Zaire, Kamerun, Súdán, Uganda, Nigérie a Benim.

Vzhledem k tomu, že Python regius se v přírodě občas vyskytuje ve zcela odlišných barevných variacích, o něž je velký zájem a vysoká poptávka. Každý chce chovat mutace, které nikdo nemá a být opět první.

Tito jedinci ale často trpí mnoha druhy dědičných chorob, některé nejsou životaschopné, jiné mají deformaci páteře nebo jiné anomálie a vady. Každý chovatel by se měl pokusit odvrátit takové zakolísání a taková zvířata nekupovat. Ale sakra, i tato zvířata jsou prodávány a jsou dále chovány.

Royal Natural3

Heike Krüger

překlad Terraristik.cz

TOPlist