clovek

MŮJ ÚČET

Chov krajty královské

Krajta královská je jedním z nejčastěji chovaných druhů v zajetí na celém světě. Chov krajty královské je velmi obohacující o nevšední zážitky a není obtížný ani pro začátečníky.

Před koupením nové krajty do chovu je velmi důležité, mít pro ni připravené kompletně zařízené terárium. Had se může bez problémů velmi rychle aklimatizovat, aniž by došlo k ohrožení jeho kondice a zdravotního stavu.

Jsou dva základní způsoby chovu krajty královské. Chov krajty v teráriu, napodobující přírodní podmínky a je velmi estetický a druhá metoda užívaná nejčastěji ve velkých chovech, je regálový systém. Velikost terária by neměla překročit 1,5 násobek délky chovaného hada a neměla by být menší, než dvě třetiny délky krajty umístěné v daném teráriu. Mnoho chovatelů věří, že není nutné poskytovat krajtě velký prostor za předpokladu, že má k dispozici dostatek vhodné podestýlky a úkrytů. Vychází z faktu, že krajty královské, stejně jako další hadi, jsou plachá zvířata a vyhledávají tmavé úkryty a stísněné tmavé prostory.

Krajty královské jsou chladnokrevné, potřebují teplo z okolí, které jim musí poskytnout jejich chovatel. Had si sám vybere, jaká teplota mu nejvíce momentálně vyhovuje a proto je velmi důležité, aby měl k dispozici místo na vyhřívání, ale i kout, kde je nižší teplota. Vyšší teplota by se měla pohybovat asi v rozmezí 30°– 32,5°C, nižší teplotní rozmezí asi v hodnotách 25° – 27°C. V malém teráriu se prakticky nedá dosáhnout toho tepelného komfortu, pro chovanou krajtu.

Krajty královské nejsou náročné na přesné udržování vlhkosti v teráriu. Průměrná vlhkost v prostředí bytu se pohybuje asi v rozmezí 35 – 45% Vlhkost v teráriu by neměla klesnout pod 50%, ale optimální vlhkost pro chov krajty královské je asi 55 – 60%. V každém teráriu by měl být teploměr a také vlhkoměr. Vlhkost můžeme zvýšit přidáním větší misky s vodou a snížit naopak zvýšeným větráním. Denní mlžení není nutné, ale z vlastní zkušenosti vím, že někteří jedinci si rosení obzvláště vychutnávají a pokud to chovatel s rosením krajt nepřehání, velmi jim tím prospěje. Obzvláště v období, kdy krajta svléká starou kůži. Na rosení lze použít různé typy postřikovačů pokojových květin, ale také menší zahradní postřikovač, samozřejmě určený jen pro krajty, bez jakýchkoliv zbytků mnohdy toxických roztoků.

Krajty královské jsou čistotná zvířata a je možné jim poskytnou širokou škálu substrátů. Jako velmi vhodné se jeví například buková drť, drcená kůra, například ReptiBark od firmy ZooMed, ale někteří chovatelé s úspěchem používají noviny, které často mění. Obecně platí, že podestýlka nesmí zůstat v teráriu příliš dlouho, zůstávají v ní například zbytky staré kůže, trusu, moči a také je nebezpečí přítomnosti parazitů. Naprosto nevhodný je materiál z cedru, který je toxický pro všechny hady. Rovněž nevhodné jsou hobliny, pro velký obsah prachových částic.

Jako většina hadů, i krajta královská vyhledává tmavé a bezpečné místa, kde tráví většinu času. Pro úspěchy v chovu je pocit bezpečí hada rozhodující. Pokud se krajta nebude cítit v bezpečí, bude trpět stresem a to se může projevit mimo jiné i úporným odmítáním potravy. Je také nutné, aby krajta měla v teráriu větve, nebo například kůru z korkového dubu, nebo jiný drsný materiál. To je mimo jiné potřeba pro snazší svlékání kůže hada.

Krajty královské nejsou náročné na osvětlení. Plně vystačí s přirozeným prostředím vašeho domova a přizpůsobí se rytmu střídání dne a noci.

Důležité je, aby krajty měly vždy k dispozici dostatek čerstvé vody. Krajty mají poměrně velkou spotřebu vody. Někteří chovatelé umývají misky s vodou jednou týdně, což je nejzazší hranice. Pokud je voda znečištěná nějakým biologickým materiálem, je nutné misku vymýt dříve a krajtě dát k dispozici čerstvou vodu. Krajty se také někdy rády stočí celé do misky s vodou a vydrží tam dlouhé hodiny. Není to nic nenormálního, jen v případě, že by had trávil v misce s vodou veškerý čas, je dobré zajímat se o důvody. Může to být problém se svlekem staré kůže, může pomoci zvýšení vlhkosti v teráriu, ale také takové chování může signalizovat přítomnost parazitů.

Blízkost času svlékání kůže pozná chovatel podle toho, že kůže hada ztrácí lesk, stává se matnou a nakonec se objeví mléčně zakalené oči, s modrým nádechem. Hada v této době nerušíme a nepokoušíme se ho ani krmit. Po svleku kůže se barva kůže krajty zase vrátí do původního stavu a oči ztratí se svlečenou kůží i „modrý zákal“. Zdravá krajta svléká kůži každých 4 – 6 týdnů. V případě problémů většinou postačí zvýšit vlhkost, případně hada porosit vlažnou vodou. Důležitá je kontrola, jestli nezůstaly na těle hada zbytky staré kůže a jestli oční víčka byly zcela odstraněny se starou kůží.

Potravou krajty královské mohou být celý její život myši, ale z důvodů plnohodnotné výživy je dobré ji převést co nejdříve na potkany. Měla by být krmena jednou týdně a potřebuje 1 myš, potkana, případně mastomyš vhodné velikosti. To znamená, že krmný hlodavec by měl být maximálně tak velký, jako je největší část těla hada. Nejlepší je krmit krajtu mimo její ubikaci. V žádném případě nekrmit více hadů najednou. Krmení mimo terárium také snižuje nebezpečí přítomnosti parazitů z hlodavců v substrátu terária. Zvláště mladé, nezkušené krajty mohou být pokousány hlodavcem. Zvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu mastomyši. Lépe je nenechávat hlodavce bez dozoru s hadem. Krajty královské také často po nějakou dobu odmítají potravu. Takové období může trvat řadu týdnů, ale i měsíců. Pokud taková krajta výrazně nehubne, je aktivní a nevykazuje žádné známky onemocnění, není čeho se bát. Krajta začne sama zase přijímat potravu.

Před nákupem mláďat krajty královské se ujistěte, jestli sama přijímají potravu. Je lépe, kupovat krajty od zkušených chovatelů, kteří vám neprodají hada, který má problém s ulovením kořisti. Pokud přesto začne had hubnout, poraďte se s veterinářem, případně existuje řada on-line fór, kde další chovatelé často poradí a problém je rychle vyřešen.

Krajty královské jsou velmi učenlivá zvířata a velmi rychle si zvyknou na manipulaci s nimi. Agresívní jedinci jsou skutečně výjimkou. Je ale důležité, aby měl had po nakrmení nejméně 36 hodin klid na trávení. Kromě jiných problémů by takové rušení krajty mohlo vést k budoucím problém s přijímáním potravy. Také čase před svlékáním kůže, zvláště když už má had „modré oči“ potřebuje maximální klid. V té době had nevidí a je prakticky slepý. Proto je také více bázlivý a podléhá stresu.

Pokud had neprochází obdobím svlékání kůže, netrpí příznaky nemoci a je klidný, je možné ho brát do ruky prakticky bez omezení. Pokud chce mít chovatel krajtu královskou jako domácího mazlíčka, je velmi důležité, aby se jí maximálně věnoval a nejméně 1 – 2 krát týdně ji bral do rukou. Bez rychlých pohybů, které by hada stresovaly.

Alespoň jedenkrát týdně je zapotřebí vyčistit ubikaci krajty od hrubých nečistot a jedenkrát měsíčně udělat „větší úklid“. To znamená odstranit obsah terária a vhodným přípravkem terárium desinfikovat. Substrát je ideální kompletně vyměnit. Chovatel, který používá noviny je samozřejmě mění každý týden. Chov krajty královské není obtížný a vaši péči vám jistě krajta vrátí tím, že vám přinese spoustu radosti a zážitků.

Robert Schlesinger   pythonregius.cz
TOPlist