clovek

MŮJ ÚČET

Kožní paraziti

 

Klíšťata

popis

Klíšťata se vyskytují u volně žijících zvířat,  nebo zvířat chovaných venku ve výběhu. Poškozují  hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.

Léčba

    Klíšťata by se neměly mačkat, vytlačovat nebo zlikvidovat olejem, protože by jinak mohly do rány přenést sliny obsahující patogeny nebo také gastrointestinální obsah. Nejlépe je odstraňte pomocí kleštiček na klíšťata. Ty se vtlačí mezi kůží a klíště a postupně zvyšují tlak, dokud se klíště konečně nepustí.

    Ošetření ran: 1. Dezinfikujte sprejem Octenisept® (je možné použít i jiný bezpečný desinfekční přípravek) 2. Ochrana rány s použitím gelu Octenisept®. Tím se na zraněném místě vytvoří  jemný ochranný film, který ho chrání před bakteriemi.

Pijavice

popis

Obzvláště postižení jsou plazi milující vodu z venkovních prostor. Poškozují  hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.

Léčba

    Vložte zamořené zvíře do slané lázně (16 gramů soli na litr vody) nebo posypte sůl přímo na pijavici – po určité době se uvolní a spadne.

Larvy létajícího hmyzu

popis

Některé druhy mouchy, jako například Sarcophaga, modrá masařka (Calliphora) nebo Lucilia, nakladou vajíčka především do kožních ran, poraněných krunýřů,  vzácně i na kůži nebo do nozder plazů. Červi mohou způsobit těžké, často fatální poruchy tkáně a také přenášet různé infekční nemoci. Dotčené jsou divoká zvířata a zvířata z venkovních chovů. Některé druhy střečků upřednostňují kladení vajíček pod kůži, nebo do nozder plazů. Postižené plazy potom žerou jejich larvy zevnitř.

první pomoc

  1. Červi jsou co nejdříve pečlivě odstraněni pinzetou.
  2. Opakované oplachy vodou a roztokem okteniseptu nutí hlouběji usazené červy, aby se dostaly na povrch, kde je lze snadněji odstranit. Roztok peroxidu vodíku (3%) lze použít i v případě zamoření terária.
  3. Ochrana poraněných míst pomocí gelu Octenisept®. Tím se vytvoří jemný ochranný film, který zranění chrání před bakteriemi.

terapie

    Čím hlouběji pronikli červi, tím těžší je jejich odstranění. Kromě toho mohou mrtví, ale neodstranění červi způsobit vážné septické infekce. Proto by měla být vyhledána pomoc veterinárního lékaře, specialisty na plazy. Bohužel i přes veterinární pomoc není vždy možné odstranit všechny červy. Silně zamořené zvířata by měly být v případě potřeby „uspány“ (euthanasie), aby se zabránilo zbytečnému utrpení.

prevence

    Aby se zabránilo infekci krunýře, volně chované želvy se zraněním nebo průjmovými chorobami by měly být dočasně přemístěny do terária. To pokryjeme gázou.

Roztoči

popis

Roztoči jsou rozpoznatelní jako načervenalé, světlé, šedé, nebo tmavé pohyblivé tečky na kůži. Zvláště jsou postiženy ještěrky a hadi. V případě ještěrek jsou nejčastěji postiženy koutky tlamičky, ušní bubínek, krk, klouby a kloaka. U hadů mohou být postiženy všechny části těla, přičemž roztoči se přednostně skrývají pod šupinami. Roztoči jsou hlavním problémem při chovu hadů.

příznaky

    Zvíře se škrábe o předměty

    Nápadně dlouho se zdržuje ve vodě

    Neklid

    Případně: ztráta aktivity, únava, odmítání potravy

komplikace

    Roztoči oslabují tělo tím, že sají krev. Možné následky: anémie

    Vpichy od parazitů se plazi mohou nakazit, hrozí zánět kůže, různé bakteriální infekce, abscesy, v nejhorším případě sepse a septický šok. Často bývají problémy se svlekem. Roztoči mohou přenášet různé infekce.

Faktory pro množení parazitů

    Vlhké a teplé podmínky. Optimální prostředí pro  roztoče:  vlhkost 80-90%  a teploty mezi 25 a 30 ° C. Jsou nesmírně aktivní a vyhýbají  se jasnému světlu a UV záření.  Malá terária, nebo terária s větším počtem plazů.  Suboptimální hygiena.

terapie

    Proti cizopasníkům jsou k dispozici aerosoly (spreje) V CZ je velmi vhodný a účinný přípravek Arpalit.

Přímá aplikace spreje na plazy není vhodná a proto by měla být používána pouze v obzvláště akutních případech. Vhodné je aplikovat přípravek na kousek hadříku a potírat postiženého plaza. Pozor na oči a sliznice.

  1. volbou je sprej Frontline® (aktivní složka: fipronil). Pozor: Nebezpečí otravy při nesprávném použití! Nesmí se dostat do styku se sliznicemi a nesmí se dostat do pitné vody! Nebezpečí otravy existuje zejména tehdy, když čerstvě ošetřená zvířata vlezou do vody a pak vodu z misky pijí. Opatrnost je nutná také u chameleonů – zde už byly případy smrti! Třetí volbou jsou pásy proti roztočům. Pozor: Nebezpečí otravy při nesprávném použití! Umístění v blízkosti pití nebo koupání je zejména nebezpečné, protože účinná složka ve vodě se může hromadit na úroveň toxické koncentrace.

Desinfekce terária

 Substrát je odstraněn z terária a zlikvidován. Všechny ostatní prvky a zařízení jsou opláchnuty vodou nad 60 ° C. Poté je celý vnitřní povrch terária ošetřen antiparazitárním  sprejem. Po aplikaci terárium vyvětráme, dáme nový substrát a vrátíme zařízení a prvky terária. Po několika dnech se kontroluje úspěšnost léčby – jestli nezůstávají žádní živí roztoči. Léčba se může v případě potřeby opakovat. Mnoho chovatelů používá kompaktní ruční parní čistič, pro přirozenou dezinfekci terária. Zařízení generuje horkou páru o teplotě 150 ° C – ale pouze přímo v trysce. Nevýhoda: K roztočům žijícím ve štěrbinách a výklencích se horká pára vždy nedostane. Prevence proti agresivním roztočům:  Snížení vlhkosti vzduchu nebo lepší ventilace. Velmi důležitá je konzistentní hygiena chovu!

Reptiliendoktor

překlad a poznámky Terraristik.cz

TOPlist